Wrogie przejęcie na Wilanowie

  • Emil Górecki
opublikowano: 12-09-2014, 08:21

MPWiK zajęło przepompownie na terenie Miasteczka Wilanów. Polnord twierdzi, że to walka o jego pieniądze, a nie o bezpieczeństwo mieszkańców.

Choć teoretycznie Polnord i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) rozmawiają o przejęciu infrastruktury warszawskiego Miasteczka Wilanów, to faktycznie trwa między nimi wojna. Deweloper, który tę infrastrukturę wybudował, chce od miejskiej spółki prawie 20 mln zł za bezumowne korzystanie z sieci oraz około 57 mln zł za jej przejęcie. Miejska spółka powoływała się na umowę z Ryszardem Krauze, który sieć oddał 15 lat temu, ale pod warunkiem utrzymania opłat za użytkowanie wieczyste. Te wzrosły, więc dawny właściciel Polnordu umowę wypowiedział.

Działa czy nie działa

Latem Polnord zapowiedział, że od 1 września przestanie konserwować i obsługiwać urządzenia wodno-kanalizacyjne, bo on ponosi koszty, a opłaty pobiera MPWiK. Strony usiadły do rozmów, deweloper zapowiedź wycofał. Jednak w zeszły weekend miejska spółka urządzenia przejęła siłą.

- Mamy ustawowy obowiązek świadczenia usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków z wykorzystaniem wszystkich urządzeń wchodzących w skład naszej sieci, niezależnie od tytułu ich własności. Każde zachowanie osób trzecich, które zagraża bezpieczeństwu sanitarnemu, obliguje nas do działań. Polnord wywołał stan zagrożenia. Przejmując kontrolę nad urządzeniami, działaliśmy w warunkach wyższej konieczności, w ramach ustawowych obowiązków, kierując się wyłącznie interesem publicznym. Po uzyskaniu dostępu do urządzeń przeprowadziliśmy przegląd ich stanu technicznego, z którego wynika, że wymagają natychmiastowej konserwacji i modernizacji – tłumaczy Roman Bugaj, rzecznik MPWiK.

Polnord o włamaniu do przepompowni zawiadomił policję. Twierdzi też, że 3 września razem z pracownikami MPWiK ocenił ich stan, co zakończyło się wspólnym podpisaniem protokołu potwierdzającego ich właściwe funkcjonowanie.

- Przejęcie infrastruktury traktujemy jako kolejny, drastyczny przejaw pozaprocesowego nacisku na naszą spółkę w toku toczących się przeciwko MPWiK procesów sądowych, w których Polnord dochodzi swoich wielomilionowych roszczeń. Jest to również dowód, że MPWiK odrzuca możliwość konstruktywnego dialogu na rzecz bezprawnych argumentów siłowych – mówi Piotr Wesołowski, prezes Polnordu.

Ponad podziałami

MPWiK chciało, by Polnord infrastrukturę oddał, bo to sprawa bezpieczeństwa mieszkańców i nie powinna być łączona z ich sporami.

- Polnord konsekwentnie odmawiał, podkreślając w różnej formie, że kwestia obsługi stanowi „aktywo” w sporach sądowych z MPWiK oraz w sprawie wydawania warunków technicznych dla nowych inwestycji Polnordu. Mimo to nadal jesteśmy gotowi na protokolarne przejęcie obsługi infrastruktury w Miasteczku Wilanów – mówi Roman Bugaj.

Odpłatne przejęcie od Polnordu wybudowanej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej to dla MPWiK nie lada wydatek. W zeszłym roku miejska spółka przejęła od inwestorów fragmenty sieci za 12,5 mln zł netto, w 2014 r. – za 1,7 mln zł. W przypadku deweloperów, najczęściej przyjętym modelem jest bezpłatne przekazywanie sieci.

Tomek Pikuła
Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane