Wrześniowa sprzedaż aut spadła o 33 proc.

Marek Druś
19-10-2001, 09:12

We wrześniu o 33 proc. spadła sprzedaż samochodów w Polsce, napisał w swoim raporcie Samar, monitorujący rynek motoryzacyjny w naszym kraju.

- Wrzesień, zwyczajowo - miesiąc wzrostu sprzedaży samochodów, nie tylko nie przyniósł wyhamowania spadku, ale wręcz przeciwnie, spadek ten pogłębił – głosi raport.

We wrześniu sprzedano 21,25 tys. samochodów, co oznacza 33,5 proc. spadek w ujęciu rocznym. W porównaniu z wynikiem z września 1999 roku, rekordowego pod względem sprzedaży aut, spadek wynosi 57 proc.

Przez dziewięć miesięcy tego roku sprzedano 262,7 tys. samochodów osobowych, co oznacza 32,5 proc. spadek w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.

- W liczbach bezwzględnych spadek ten oznacza 126 209 mniej samochodów sprzedanych, wielkość ponad dwukrotnie wyższą od spadku zanotowanego we wszystkich krajach Europy Zachodniej, który na koniec września wyniósł 60 089 samochodów – głosi raport Samaru.

Kryzys w największym stopniu dotknął polskich producentów aut. Spadek sprzedaży przez dziewięć miesięcy tego roku sięgnął 51,7 proc. Sprzedaż samochodów importowanych zmniejszyła się tymczasem zaledwie o 0,38 proc. Udział samochodów importowanych w całości rynku wyniósł na koniec sierpnia 55,3 proc.

- Całkowita sprzedaż samochodów importowanych w ciągu trzech kwartałów bieżącego roku zamknęła się liczbą 145 379 sztuk, była więc wyższa od sprzedaży krajowych producentów o prawie 20 proc. – napisał Samar.

Zmalały dochody państwa z tytułu sprzedaży samochodów. Według szacunków opartych na podstawie cen katalogowych, przez dziewięć miesięcy tego roku do budżetu wpłynęło o 654,3 mln zł mniej pieniędzy, co oznacza ok. 19 proc. spadek w porównaniu z wynikiem z zeszłego roku.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wrześniowa sprzedaż aut spadła o 33 proc.