Wschód uderzy Gazele po kieszeniach

opublikowano: 17-03-2014, 00:00

Ranking „PB”: Konflikt za granicą przyniesie straty firmom. Nie ucierpią te, które dywersyfikują rynki zbytu — mówiły mazowieckie Gazele Biznesu

Największym problemem teraz jest sytuacja polityczna na Wschodzie. W wielu przypadkach eksport do wschodnich odbiorców zmalał o 60 proc. — skarżyły się Gazele Biznesu podczas gali rozdania nagród w Warszawie, dla których m.in. Ukraina i Rosja stanowiły perspektywiczne rynki zbytu. — Ta sytuacja powinna zmobilizować urzędników do szybszego zajęcia się pieniędzmi z nowej perspektywy unijnej, które bardzo by pomogły. Mamy marzec, a nadal nic nie wiadomo — pojawiały się głosy z sali. Spać spokojnie mogą ci, którzy pomyśleli o dywersyfikacji rynków zbytu.

— Współpracę z Rosją, obiecującą, rozpoczęliśmy niedawno. W tej chwili czekamy, co będzie dalej. Ale eksport na Wschód to niewielka część biznesu. Współpracujemy m.in. z USA, Ekwadorem, Izraelem czy Hiszpanią — mówił Włodzimierz Lewin, współwłaściciel w firmie JJW, produkującej skarpetki. Dywersyfikacja opłaca się też na innych polach.

Najlepszym przykładem jest firma Rosa-Bud, która choć działa w trudnych ostatnio czasach dla branży budowlanej, zdobyła nie tylko tytuł Gazeli Biznesu numer jeden w województwie mazowieckim, ale jest liderem w rankingu ogólnopolskim. — Rozwijamy się prężnie dzięki kompleksowości. Oferujemy usługi od projektu, po wykończenie pod klucz. Rocznie prowadzimy ok. 40-50 projektów — mówi Marian Tuszyński, członek zarządu Rosa-Bud. Podobny sposób na sukces ma mazowiecka Gazela numer trzy.

— Działamy w wielu branżach. Prowadzimy restauracje, oferujemy usługi budowlane, administrujemy obiekty. Dzięki takiej dywersyfikacji usług łatwiej sobie poradzić w trudnych czasach, ale wymaga to ogromnej wiedzy z różnych dziedzin — twierdzi Zbigniew Ciszkowski, członek zarządu Sceno Kreacje.

Drugie miejsce na Mazowszu trafiło do firmy Pork Pro, zajmującej się hurtową sprzedażą warchlaków. W tym roku w województwie mazowieckim wyróżniliśmy 687 najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich przedsiębiorstw. Ranking już po raz czternasty zorganizował „Puls Biznesu”, a opracowała wywiadownia gospodarcza Coface.

 

Komentarz autora rankingu

Tytuł, który ma duże znaczenie

JAROSŁAW JAWORSKI

prezes Coface

W ubiegłym tygodniu, galą w Warszawie, zakończyliśmy tegoroczne spotkania z Gazelami Biznesu. Rozmowy, które miałem przyjemność prowadzić z wieloma spośród nagrodzonych firm, sprawiły, że po raz kolejny spojrzałem na Gazele w innym świetle. Chociaż Coface przygotowuje ten prestiżowy ranking od 13 lat, to tak naprawdę dopiero osobiste spotkania z Państwem pozwalają nam z bliska zobaczyć, czym dla wielu z Was jest to wyróżnienie, i zrozumieć, jakie znaczenie ma nasza praca. Wśród nagrodzonych są doświadczeni uczestnicy rankingu — przedsiębiorstwa, które uzyskały to wyróżnienie wiele razy.

Obserwujemy, że dla tej grupy coroczne potwierdzanie tytułu stało się wręcz naturalnym elementem ich działalności. Czekają na kolejny ranking, potem na kolejne gale i z przyjemnością eksponują informację o kolejnym wyróżnieniu w swoich materiałach firmowych. Informują swoich kontrahentów o tym, że po raz kolejny zdobyli taki tytuł, a tym samym, że ich dynamiczny rozwój i dobra kondycja zostały potwierdzone. Te doświadczone Gazele znają się dobrze i obserwują dokonania innych w swojej branży. Z drugiej strony spotykamy firmy, które zdobyły ten tytuł po raz pierwszy.

Rozmawiałem z wieloma z nich i za każdym razem byłem mile zaskoczony tym, jak wiele ten tytuł dla nich znaczy. Ponadto, uczestnicząc w gali, zobaczyli, jak poważnie do rankingu podchodzą organizatorzy, autorzy i wszyscy, którzy współuczestniczą w przygotowaniu tego wydarzenia. Wierzę, że zarówno doświadczone Gazele, jak i nowicjusze w tym gronie zrobią wszystko, aby ponownie znaleźć się w tym prestiżowym rankingu. Tego wszystkim Państwu życzę, dziękując za bardzo wartościowe, osobiste spotkania podczas mijającej edycji.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane