Wschodnie kresy cywilizacji Zachodu

opublikowano: 05-05-2014, 00:00

Sytuacja na pograniczu Ukrainy i Rosji staje się coraz bardziej dramatyczna. Kreml prowadzi niewypowiedzianą, ale już otwartą wojnę o wyrwanie Donbasu.

To węglowe zagłębie ma dla bytu Ukrainy znaczenie takie, jak Górny Śląsk dla Polski — jest regionem najbardziej uprzemysłowionym i najgęściej zaludnionym. Eksport stamtąd stanowi bardzo ważną pozycję w bilansie płatniczym Ukrainy i zarazem bazę surowcową przemysłu Rosji. Tak oto doszło do paradoksu: zapóźniony technologicznie i zniszczony region na odległym Wschodzie symbolicznie stał się… kresami cywilizacji Zachodu.

Najbliższy miesiąc obfituje w rozmaite igrzyska, stanowiące pomost między dawnymi a nowymi laty. W kraju ledwie wytrzymaliśmy świąteczne telewizyjne katowanie oczu i uszu rządowym spotem z okazji dziesięciolecia Polski w Unii Europejskiej. Już w piątek 9 maja ciąg dalszy, przypada wtedy Dzień Europy na pamiątkę deklaracji Roberta Schumana z 1950 r. Później 22-25 maja (u nas w ostatnim dniu) jak najbardziej przyszłościowe wybory do Parlamentu Europejskiego. Następnie 4 czerwca przeszłościowa srebrna rocznica polskich przełomowych wyborów, z udziałem samego Baracka Obamy. Zaraz potem 4-5 czerwca w Brukseli przyszłościowy szczyt G7, który wrócił do dawnej formuły po wyrzuceniu Rosji. I wreszcie 6 czerwca znowu wspomnieniowe cofnięcie się do lądowania w 1944 r. aliantów w Normandii, pozostającego symbolem jedności zachodniego świata w obronie wolności.

W spokojnych czasach wszystkie te obchody wywołałyby tsunami równie chwalebnych, co miałkich słów i deklaracji. Realna już wojna na pograniczu ukraińsko-rosyjskim sytuuje wydarzenia z przeszłości w kontekście jak najbardziej przyszłościowym. Wypada pozostać przy naiwnej nadziei, że współczesna klasa władców naszego wolnego świata zdaje sobie z tego sprawę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy