WSI Capital zainwestuje w MSP

opublikowano: 10-02-2014, 00:00

Fundusz wydał już 30 mln zł na inwestycje w małe i średnie biznesy. Planuje dokapitalizować kolejne dwa projekty

W 18 miesięcy zainwestowali w pięć spółek, wydając w sumie 30 mln zł. Mowa o byłych właścicielach firmy kurierskiej Siódemka, Krzysztofie Wiśniewskim i Jacku Kajce, którzy po odsprzedaniu swojego biznesu Funduszowi Private Equity Abris za 250 mln zł rozpoczęli kolejny projekt. Do WSI Capital, czyli podmiotu zarządzającego funduszami venture capital i private equity, dołączyli również Adam Guz oraz Wojciech Tomikowski. Teraz wspólnie inwestują w spółki, będące na etapie dynamicznego wzrostu bądź w zaawansowanej fazie start-up. Szukają produktów i usług, których skalę łatwo powiększyć.

Zobacz więcej

INWESTYCJA W MSP: Krzysztof Wiśniewski i Jack Kajko, obecnie współwłaściciele WSI Capital, nadal szukają perspektywicznych projektów biznesowych, w które mogliby zainwestować. Dotychczas, w ramach funduszu, w małe i średnie firmy włożyli 30 mln zł. [FOT. MW]

Biznes z inwestorem

Poziom kapitalizacji w pierwszej rundzie inwestycyjnej — WSI Capital Venture Fund I — wynosi w sumie 40 mln zł. Większość już trafiła do małych i średnich przedsiębiorstw z branż: ICT, biotechnologicznej, inżynieryjnej, medycznej, gastronomicznej, reklamowej. Dotychczas fundusz zainwestował w badawczo-rozwojową spółkę NuMed, pracującą nad budową urządzenia diagnostycznego do wykrywania próchnicy wtórnej i badań endodontycznych w stomatologii. Uwagę inwestorów przykuła również firma technologiczna ANT, dostawca systemów integrujących automatykę z informatyką oraz systemów zdalnej transmisji danych kontrolno-pomiarowych. Z jej usług skorzystały już m.in.: Carlsberg Polska, Danone — Żywiec Zdrój, Fiat Powertrain Poland, Samsung EMP, Tauron czy Narodowy Bank Polski.

— ANT właściwie już teraz konkuruje w przetargach z dużymi międzynarodowymi podmiotami. Dążymy więc do tego, żeby zwiększać zasięg jej działania i wyjść na rynki Europy Zachodniej. Ma to szansę nastąpić pod koniec tego roku — zapowiada Krzysztof Wiśniewski, współwłaściciel WSI Capital. Spory potencjał inwestorzy dostrzegali również w spółkach z sektora kreatywnego — WSI Capital rozpoczęło współpracę ze studiem filmowym D35 oraz agencją interaktywną OS3 Group. Pierwsza z firm świadczy usługi dla branży filmowej — od obsługi technicznej planu po postprodukcję. Firma była zaangażowana w realizację m.in. „Sali samobójców”, „Drogówki”, „Układu zamkniętego” czy najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego „Jack Strong”.

Druga natomiast, OS3, to grupa kapitałowa działająca na rynku reklamowym (w skład wchodzą agencja interaktywna, agencja marketingu społecznościowego, marketingu mobilnego, portal informacyjny ToCoWażne.pl i platforma wydawnicza Wydaje.pl). Obecny portfel WSI Capital zamyka Sports Hospitality, świadcząca usługi gastronomiczne. Firma prowadzi działalność na obiektach sportowych i koncertowych (catering masowy, np. podczas EURO 2012 czy Przystanku Woodstock 2013). A fundusz już zapowiada realizację kolejnych dwóch inwestycji, negocjowane są warunki współpracy.

Firmy na sprzedaż

Jego właściciele przyjęli zasadę, że poziom inwestycji w pojedynczą spółkę wynosi od 2 do 20 mln zł, a przewidywany okres inwestycji to 3-4 lata. Ale obecnie WSI Capital szykuje się już do wyjścia z jednej z nich — NuMed.

— Jest to projekt seedowy z obszaru R&D. Inwestując w niego w 2012 r., jasno zdefiniowaliśmy naszą rolę i określiliśmy cele. Dzisiaj projekt wszedł już w etap komercjalizacji. Jest to więc dobry czas na pozyskanie dla niego inwestora strategicznego, co absolutnie nie wyklucza udziału w przedsięwzięciu także inwestora finansowego. Tym bardziej że NuMed jest firmą o międzynarodowym potencjale — twierdzi Jacek Kajko, wspólnik w WSI Capital. Jakie będą kolejne działania inwestorów?

— Rozważamy kolejne inwestycje w projekty we wczesnej fazie rozwoju, związane z obszarem R&D, przy czym priorytetem będą dla nas ich jakość i potencjał rynkowy. Przyznam, że najkorzystniej byłoby je sfinansować z pieniędzy zarobionych na ewentualnym wyjściu ze spółki NuMed. Oczywiście rozważamy też inne ścieżki pozyskania kapitału pod zarządzanie — mówi Krzysztof Wiśniewski. Fundusz tym samym cały czas poszukuje nowych projektów.

— Szukamy ludzi, którzy już rozwijają swój biznes i posiadają unikalny produkt lub usługę. My możemy zaoferować im wsparcie finansowe i pomoc w rozwinięciu biznesu, zwiększeniu jego skali. Przez wiele lat rozwijaliśmy własną firmę. Posiadamy więc wiedzę związaną m.in. z alokacją zasobów, towarów, wiemy, jak budować relacje B2B. Dziś chcemy ją wykorzystać przy rozwoju innych firm i już teraz mamy w portfelu spółki, których właściciele myślą o rozszerzeniu działalności poza Polskę. Ale inwestując w nowy projekt, zawsze szacujemy, jaką stopę zwrotu jesteśmy w stanie z niego uzyskać za kilka lat — dodaje Jacek Kajko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu