WSiP: Muza ma wyłączność

Marcin Goralewski
opublikowano: 14-11-2002, 00:00

Resort skarbu najwyżej ocenił ofertę zakupu akcji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych złożoną przez Muzę. Agora i MAC Edukacja przegrały.

Notowana na warszawskiej giełdzie Muza otrzymała wyłączność na cztery tygodnie na negocjacje w sprawie zakupu akcji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP).

— Oferta tej spółki była najlepsza. Ponadto jako jedyna zawierała propozycję upublicznienia WSiP, na czym mi zależy — mówi Wiesław Kaczmarek, minister skarbu.

Do połowy grudnia (wyłączność liczy się od doręczenia zawiadomienia) inwestor powinien ustalić ostateczną umowę i wynegocjować porozumienie z pracownikami WSiP.

Oferty wiążące na zakup akcji WSiP, największego wydawcy książek edukacyjnych w kraju, złożyła także Agora — wydawca „Gazety Wyborczej”, i MAC Edukacja, dynamiczny, prywatny wydawca książek edukacyjnych. Dla Agory WSiP to kolejna porażka w krótkim czasie. Stroer ubiegł ją w wyścigu o Europlakat, firmę outdoorową.

Decyzja MSP nie oznacza jeszcze, że to właśnie Muza kupi spółkę. Po okresie wyłączności ministerstwo może wrócić do rozmów z pozostałą dwójką inwestorów.

Resort skarbu już po raz trzeci próbuje sprywatyzować WSiP. Poprzednim próbom towarzyszyły wzajemne oskarżenia potencjalnych kupców, dotyczące np. kondycji. Część okazała się słuszna. Niedawno zbankrutował Uniprom — firma, która wygrała poprzedni wyścig, ale nie zgromadziła 335 mln zł.

Tym razem memoranda informacyjne odebrało 30 podmiotów. Wstępne oferty złożyły również: Wydawnictwa Naukowe PWN, holenderski koncern wydawniczy Wolters Kluwer, Pracownicy Wydawnictwa — spółka pracowników, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe oraz jeden z największych wydawców książek edukacyjnych na rynku niemieckim — Cornelsen. Na krótką listę wybrano trzy spółki.

Resort dobrze przygotował się do prywatyzacji. WSiP podjął np. decyzję o wyprowadzce z siedziby w centrum Warszawy. Podczas ostatniej próby prywatyzacji Hubert Gierowski, prywatny inwestor, złożył pozew przeciw stronom umowy prywatyzacyjnej, domagając się jej zablokowania. Uzasadniał, że WSiP jest jego wierzycielem, a sprzedaż akcji może spowodować, że uregulowanie długu będzie niemożliwe. WSiP utworzył na pokrycie zobowiązań ponad 38 mln zł rezerw. Hubert Gierowski rościł sobie prawa do siedziby wydawnictw. Wyprowadzka wyklucza takie groźby.

Według wcześniejszych informacji „PB”, Muza jest skłonna zapłacić za WSiP minimum 290 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WSiP: Muza ma wyłączność