WSiP nie dla Muzy

Marcin Goralewski
04-02-2003, 00:00

Muza nie przejmie WSiP. Nie zrobi tego także Agora ani Mac Edukacja, które były na krótkiej liście. Resort skarbu unieważnił przetarg. Po raz trzeci. Największy wydawca książek edukacyjnych ma teraz trafić na warszawską giełdę.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zdecydowało się unieważnić zaproszenie do rokowań na sprzedaż minimum 10 proc. akcji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP). Największy w kraju wydawca książek edukacyjnych ma teraz trafić na warszawski parkiet.

To była trzecia próba sprzedaży akcji WSiP.

— MSP uznało, że wybrane elementy ofert można było uznać za możliwe do zaakceptowania, ale w całości żadna z nich nie zapewnia osiągnięcia celów związanych z prywatyzacją WSiP — podał resort w komunikacie.

— To irracjonalna decyzja z punktu widzenia WSiP-u. Nie mam nic więcej do powiedzenia — komentuje Marcin Garliński, prezes Muzy, która na zasadzie wyłączności negocjowała przejęcie spółki.

Decyzja resortu skarbu była też niespodzianką dla Jana Rurańskiego, prezesa WSiP.

— To zaskakująca decyzja i o tyle niekorzystna, że wydłuża proces prywatyzacji spółki — mówi szef wydawnictwa.

Inna sprawa, że prezesa Rurańskiego na pewno nie martwi powrót do pomysłu upublicznienia wydawnictwa. Zawsze był gorącym zwolennikiem tej właśnie koncepcji prywatyzacji spółki.

— Minister uważa, że najbardziej efektywną drogą jest prywatyzacja WSiP przez Giełdę Papierów Wartościowych — czytamy w komunikacie resortu skarbu.

Pomysł upublicznienie firmy zawarty był w propozycjach przetargowych Muzy. Oferta była na tyle atrakcyjna, że poprzedni minister skarbu, Wiesław Kaczmarek, przyznał temu wydawcy wyłączność negocjacyjną, a później nawet ją przedłużył. Według ostatnich informacji Muza wynegocjowała kształt umowy i czekała na zielone światło ze strony MSP na rozpoczęcie negocjacji ze związkami zawodowymi. Takiego sygnału jednak nie było. Co więcej, niedawno w prywatyzację włączył się Marek Borowski, marszałek Sejmu, wysyłając do resortu skarbu zapytanie dotyczące sensu sprzedaży firmy. Jak widać argumentacja okazała się przekonująca.

Według nieoficjalnych informacji, Muza miała odkupić wraz z funduszem inwestycyjnym 51 proc. akcji WSiP za 175 mln zł. Równolegle wydawnictwo miało przeprowadzić skup własnych akcji od MSP. Do państwowej kasy wpłynęłoby łącznie około 220 mln zł.

Rok temu, 85-proc. pakiet wydawnictwa miało kupić za 334,5 mln zł Polskie Towarzystwo Edukacyjne. Jednak środki w wymaganym terminie nie wpłynęły i resort przetarg unieważnił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WSiP nie dla Muzy