Wskaźnik niewiedzy Polaków

AR
15-12-2015, 17:42

Co Polacy wiedzą o Polsce? IPSOS udowodniło, że statystyczny Kowalski po ziemi stąpa bardziej twardo niż przeciętny Amerykanin, ale pewne problemy albo wyolbrzymia, albo bagatelizuje.

Jak Polacy widzą własny kraj? O dziwo, poza pewnymi kwestiami - takimi jak religia i imigranci - nie odbiegamy od rzeczywistości bardziej niż inni, wynika z nowego globalnego badania IPSOS. Pytano w nim respondentów z 33 krajów świata o wielkość wskaźników demograficznych oraz skalę istotnych problemów społecznych. Porównując odpowiedzi z rzeczywistymi danymi obliczono poziom tzw. wskaźnika niewiedzy, który udało się oszacować dla 28 państw.

Polacy nie mylą się w ocenie dysproporcji społecznych, problemów mieszkaniowych młodych ludzi oraz tego, w jakim stopniu w Sejmie realizowane są parytety płci. Statystycznie rzecz ujmując nie mamy też problemu ze wskazaniem odsetka pracujących kobiet oraz osób mieszkających na wsi. I tak, prawie bezbłędnie oceniamy bogactwo tzw. "jednego procenta" (34 proc.), odsetek osób w wieku 25-34 lat mieszkających z  rodzicami (44 proc.),  odsetek kobiet w Sejmie (24 proc.) i na rynku pracy (55 proc.), albo mieszkańców wsi (67 proc.). W ocenie każdej z tych kwestii badani Polacy nie mylili się zazwyczaj bardziej niż o kilka procent.

Bagatelizujemy natomiast skalę otyłości i nadwagi w naszym społeczeństwie - respondenci ocenili, że problem ten dotyka tylko 40 proc. Polaków podczas gdy w rzeczywistości jest to 50 proc.

W pewnych kwestiach jeszcze bardziej odbiegamy od rzeczywistości. W percepcji przeciętnego Polaka Polska jest krajem ludzi niereligijnych. Bardzo przeceniamy odsetek ateistów i agnostyków oraz osób, które nie utożsamiają się z żadną religią. Średnia podawana wartość w badaniu wynosiła 26 proc. W rzeczywistości osób stroniących od kościoła, modlitwy i wiary w Polsce jest aż czterokrotnie mniej (6 proc.). Liczba ateistów i imigrantów we własnym kraju jest jednak znacznie przeszacowywana wśród większości narodów, które prześwietlił IPSOS.

Inny problem, który rozrósł się do nierzeczywistych rozmiarów w oczach przeciętnego Kowalskiego to imigranci. Wydaje mu się - jak wynika z badania IPSOS - że odsetek obcokrajowców mieszkających w Polsce wynosi 9 proc., podczas w rzeczywistości wynosi on 2 proc. 

Uważamy też, że polskie społeczeństwo jest zacznie starsze niż jest naprawdę (średni wiek w Polsce to 40 lat; w badaniu oceniano, że 50 lat).

Możemy być jednak z siebie dumni. W demografii i problemach własnego kraju lepiej niż Polacy orientują się tylko mieszkańcy Korei Południowej i Irlandczycy - wynika z badania IPSOS. W rankingu krajów z największym "wskaźnikiem niewiedzy" razem z oboma krajami wylądowaliśmy prawie na końcu. To oznacza, że lepiej od innych radzimy sobie ze oceną faktów. Gorzej od nas wypadli Chińczycy i Amerykanie oraz Niemcy. Kraje, w których "wiedza" mieszkańców o ich własnym społeczeństwie najdalej odbiega od rzeczywistości zajęły najwyższe miejsca w rankingu - liderami zostały Meksyk, Indie i Brazylia.

WSKAŹNIK NIEWIEDZY* (RANKING PAŃSTW)
Kto najgorzej radził sobie z oceną faktów?

1 Meksyk
2 Indie
3 Brazylia
4 Peru
5 Nowa Zelandia
6 Kolumbia
7 Belgia
8 Afryka Południowa
9 Argentyna
10 Włochy
11 Rosja
12 Chile
13 Wielka Brytania
14 Izrael
15 Australia
16 Japonia
17 Kanada
18 Niemcy
19 Holandia
20 Hiszpania
21 Norwegia
22 Francja
23 Szwecja
24 Stany Zjednoczone
25 Chiny
26 Polska
27 Irlandia
28 Korea Południowa

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Wskaźnik niewiedzy Polaków