Wsłuchujemy się w potrzeby rynku

PARTNEREM PUBLIKACJI JEST ESTIMET
opublikowano: 27-01-2023, 14:41
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rozmowa ze Szczepanem Pobłockim, prezesem firmy Estimet dostarczającej kompleksowe usługi obróbki blach.

Estimet zajmuje stabilną pozycję na rynku nie tylko polskim, lecz również europejskim – mówi Szczepan Pobłocki, prezes Estimet.

Szczepan Pobłocki
prezes Estimet

Jaki jest rynek, na którym funkcjonuje Estimet?

Działamy na rynku usług z zakresu obróbki metalu, a więc w sektorze bardzo konkurencyjnym, charakteryzującym się ogromną dynamiką w każdym tego słowa znaczeniu. Mam na myśli dynamiczność zarówno rozwoju technologicznego, jak i samej konkurencji na rynku.

Estimet zajmuje stabilną pozycję na rynku nie tylko polskim, lecz również europejskim. Nasi kontrahenci to nie tylko rodzime firmy, to także przedsiębiorstwa z 39 krajów Europy oraz duże koncerny międzynarodowe. Dzięki temu wiemy, że produkowane przez nas detale, półprodukty czy konstrukcje trafiają w różne miejsca na świecie.

Zechce pan opowiedzieć kilka słów o powstaniu firmy i jej działalności…

Estimet to firma rodzinna, jesteśmy spółką z własnym kapitałem. Wybraliśmy tę branżę i ten biznes, bo stąd wywodzą się właściciele, już drugie pokolenie pracujące w tym biznesie.

Jesteśmy firmą usługową dostarczającą elementy, podzespoły i konstrukcje dla różnych branż i gałęzi przemysłu. Firma powstała w 2012 r. Na początku działalności zajmowała się głównie handlem, czyli pozyskiwaniem zleceń z zakresu obróbki metalu. Kamieniem milowym dla spółki był zakup nowoczesnego światłowodowego lasera do cięcia blach i stworzenie w 2016 r. oddziału produkcyjnego w miejscowości Koczała, wyposażonego w nowoczesne urządzenia do obróbki blach, które wciąż uzupełniamy i rozwijamy.

Stąd następne ważne wydarzenia w życiu firmy — zakup kolejnego lasera i wkrótce nowoczesnych pras krawędziowych, zakup maszyn do obróbki powierzchni, utworzenie wydziału spawalni, zakup maszyn do cięcia oraz gięcia rur i profili, wreszcie wdrożenie procedur ISO 9001, ISO 3834, ISO 1090.

Wszystkie te kroki i działania były podyktowane oczekiwaniami naszych klientów, bez których tak dynamiczny rozwój naszej spółki nie byłby możliwy.

Nasi klienci pochodzą z tak wielu sektorów, że nie sposób je wszystkie wymienić. To właśnie nasze podejście do biznesu pozwala nam na obsługę tak wielu branż, gdyż zróżnicowany i stale rozbudowywany nowoczesny park maszynowy oraz organizacja obsługi handlowej i produkcji pozwalają nam na dostarczanie produktów do różnych odbiorców, zgodnie z ich potrzebami i wymaganiami.

Jak zmieniły się warunki prowadzenia działalności w związku z przerwaniem łańcucha dostaw, wzrostem cen, wojną w Ukrainie?

Rzeczywiście wybuch wojny w Ukrainie, a wcześniej pandemia COVID-19, spowodowały problemy z łańcuchem dostaw, szczególnie odczuwalne okazały się skutki wojny za naszą granicą. Na nasze szczęście szybko zareagowaliśmy i w momencie gdy firmy dostarczające nam surowiec wstrzymały na dwa tygodnie sprzedaż oraz bardzo mocno podniosły ceny, byliśmy odpowiednio przygotowani. Żaden z naszych klientów, którego zlecenie przyjęte było do realizacji, nie odczuł skutków wybuchu wojny. Towary wyjeżdżały w terminie i sprzedawane były po wcześniej ustalonej cenie.

Jeżeli chodzi o sprawy wzrostu cen energii elektrycznej, to Estimet już dwa lata temu przeszedł na zieloną stronę mocy, tzn. zainwestowaliśmy w farmę fotowoltaiczną, która dostarcza nam w części energię elektryczną. Podjęliśmy również wiele działań o charakterze oszczędnościowym w tym obszarze, np. wymieniliśmy większość źródeł światła na energooszczędne itd. Na to, na co mieliśmy wpływ, odpowiednio zareagowaliśmy, natomiast tam, gdzie nie mieliśmy wpływu, musieliśmy szybko dostosować się do nowych realiów.

Czy popyt na produkty Esti-met się zmienia?

Obecnie stale zwiększamy sprzedaż, a więc można powiedzieć, że zapotrzebowanie rośnie. Wynika to zapewne z tego, że współpracujemy z różnymi gałęziami przemysłu i gdy jedna z branż ma słabszy okres, to inna dynamicznie działa i inwestuje, i to właśnie sprawia, że Estimet może stale się rozwijać.

Jakie są plany inwestycyjne firmy na najbliższy okres?

Życie to zweryfikuje… Oczy-wiście mamy plany inwestycyjne, które pozwolą nam na poszerzenie oferty, jednak stale wsłuchujemy się w potrzeby rynku i te kierunki inwestycyjne zawsze są dla nas priorytetowe.

Co jest siłą napędową, a co daje przewagę konkurencyjną firmie Estimet?

Największą siłą napędową są nasi klienci, ponieważ to ich wymaganiom musimy sprostać. Wcześniej mówiłem o nowoczesnych technologiach i nowych maszynach, ale czym one by były, gdyby nie ludzie... To właśnie cały zespół Estimet tworzy jego sukces. Naszą przewagą na pewno jest to, że podchodzimy do każdego klienta indywidualnie.

Obsługa klienta nie kończy się na pozyskaniu zamówienia, ale trwa przez cały czas do momentu zakończenia projektu. Terminowość wysyłek jest naszym priorytetem, o jakości nie wspominam, bo jakość musi być na najwyższym poziomie i o tym się nie dyskutuje!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane