Wsparcie na jeden procent

Paweł Jakubczak
opublikowano: 07-02-2006, 00:00

Możemy jeden procent naszego podatku wpłacić organizacji pożytku publicznego, zamiast oddawać państwu.

Po tragedii, która wydarzyła się w Katowicach, wiele osób chce pomóc poszkodowanym i ich rodzinom. Mogą to zrobić np. przekazując jeden procent swego podatku organizacji, która zajmuje się wspieraniem potrzebujących.

— Wpłaty z tytułu jednego procentu podatku wpływają do nas na bieżąco. Od razu takie kwoty przeznaczamy na pomoc dla poszkodowanych w tragedii katowickiej — mówi ks. dr Zdzisław Świniarski, wicedyrektor Caritas Polska.

W Polsce działają ponad cztery tysiące organizacji pożytku publicznego (lista: http://opp.ms.gov.pl). Ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (DzU nr 96, poz. 873 ze zm.) reguluje zasady:

- prowadzenia działalności pożytku publicznego przez organizacje pozarządowe i korzystania z tej działalności przez organy administracji publicznej w celu wykonywania zadań publicznych;

- uzyskiwania przez organizacje pozarządowe statusu organizacji pożytku publicznego oraz funkcjonowania organizacji pożytku publicznego;

- sprawowania nadzoru nad prowadzeniem działalności pożytku publicznego.

— W ubiegłym roku jeden procent swoich podatków podarowało na cele społeczne cztery procent podatników. Przekazali ponad 40 mln zł. Ale w sumie do zdobycia jest 300 mln zł od 23 milionów Polaków, którzy płacą podatki — mówi Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii.

Wybierz organizację

Zanim wpłacimy pieniądze, lepiej upewnić się, że wybrana organizacja rzeczywiście ma status organizacji pożytku publicznego. Tylko wpłaty na rzecz takiej organizacji pozwalają na uszczuplenie dochodów fiskusa. Trzeba sprawdzić, czy organizacja jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego.

Pieniądze wpłacamy, zanim się rozliczymy z urzędem skarbowym za 2005 r. W tym przypadku chodzi o wpłaty dokonane od 1 maja 2005 r. do dnia złożenia zeznania za ubiegły rok podatkowy (najpóźniej do 2 maja br.). Uwaga: jeśli wpłacimy po złożeniu zeznania podatkowego za ubiegły rok, a przed 2 maja, to możemy mieć kłopoty z odliczeniem wpłaty. Fiskus zgodzi się bowiem na uznanie w przyszłorocznym rozliczeniu jedynie tych wpłat, które dokonane zostaną po 2 maja br.

Nieco inaczej będzie w przypadku podatników opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Składają oni bowiem zeznanie roczne do końca stycznia.

Wpłacamy za pośrednictwem banku lub poczty. Na dowodzie wpłaty powinny być następujące dane: imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota i tytuł (jeden procent podatku) dokonanej wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonujemy wpłaty, jej adres i numer konta.

Dla osób korzystających z bankowości elektronicznej to kilka kliknięć myszką, a dla tych, którzy wybiorą się do banku czy na pocztę — operacja równie łatwa jak opłacenie rachunku za telefon. Być może jednak trzeba będzie postać trochę w kolejce. W Europie stosuje się lepsze rozwiązania. Na Węgrzech to organy podatkowe przekazują jeden procent podatku wskazanej przez podatnika organizacji. A u nas?

— Trwają prace nad uproszczeniem przekazywania jednego procentu podatku. Rozwiązać trzeba będzie kwestie pokrycia kosztów przelewów bankowych na rachunki organizacji. Potrzebne będą też zmiany w systemach informatycznych używanych przez urzędy skarbowe — zapowiedział w Sejmie wiceminister finansów Mirosław Barszcz.

Wypełnij PIT i oblicz

Jak obliczyć, ile możemy przekazać na szlachetny cel? To proste — najpierw wyliczamy podatek za ubiegły rok, a następnie jeden procent od tej kwoty. Tę wartość wpisujemy w PIT-36 (pozycja 179), PIT-37 (pozycja 111) lub PIT-28 (poz. 103). W formularzu PIT wpisujemy kwotę zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Jakubczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu