Wstępne propozycje są gotowe

Małgorzata Dygas
opublikowano: 18-04-2006, 00:00

Rząd przygotowuje nową ustawę o wypłatach emerytur z II filara. Czasu ma niewiele.

„Puls Biznesu”: Dlaczego zainteresowani nie otrzymali założeń do ustawy o sposobie wypłat emerytur uczestnikom otwartych funduszy emerytalnych?

Kazimierz Kuberski: Bo ich jeszcze nie ma. Ministerstwo opracowało „Analizę propozycji rozwiązań systemu organizacji wypłaty świadczeń ze środków gromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych”. Zyskała ona rekomendację Komitetu Rady Ministrów. Lecz nie są to nawet założenia do projektu ustawy. Wskazujemy trzy podstawowe warianty rozwiązań: operację powierzamy nowo utworzonym zakładom emerytalnym, ZUS lub zakładom ubezpieczeń, ewentualnie PTE. Warianty pośrednie to połączenie zadań tych ostatnich instytucji z usługą wysyłania świadczeń przez ZUS.

Organizacje samorządowe — Polska Izba Ubezpieczeń i Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych — nie otrzymały tego dokumentu. Dlaczego?

Nie, ponieważ wysłaliśmy go jedynie do konsultacji międzyresortowych. Wrócił do nas ze znaczącymi uwagami jedynie z Ministerstwa Finansów. Już teraz chciałoby ono określić wariant rozwiązania, który znalazłby się w projekcie przyszłej ustawy. Proponuję, aby zarządzaniem aktywami i wypłatą emerytur (byłym uczestnikom OFE) zajęły się wyspecjalizowane podmioty — utworzone w tym celu zakłady emerytalne.

To najdroższe rozwiązanie.

Podstawowym kryterium oceny wyboru wariantu rozwiązania jest bezpieczeństwo finansowe emerytów i koszty. Przedstawiciele instytucji finansowych związanych bezpośrednio lub pośrednio z rynkiem emerytalnym, którzy 16 marca dyskutowali nad tą analizą w ministerstwie, zgadzają się tylko co do tego, że mają to być dożywotnie emerytury bez różnicowania płci, z zachowaniem takich samych tablic długości życia dla kobiet i mężczyzn. Uważam, że zarządzaniem aktywami powinny zająć się podmioty już działające na rynku, mające zaufanie społeczne, przystosowane do takiej działalności — towarzystwa ubezpieczeń na życie. Natomiast techniczną część tego projektu — wypłatę świadczeń — należy powierzyć ZUS. Za takim rozwiązaniem przemawia doświadczenie tej instytucji, system IT, a także odpowiedzialność za pilnowanie w przyszłości, czy świadczenia z obu tzw. filarów będą co najmniej równe minimalnej emeryturze.

Czy ZUS wykona tę usługę najtaniej?

Tak twierdzi pani prezes Wiktorow.

Kiedy przewiduje pan opracowanie projektu ustawy i zakończenie procesu legislacyjnego?

Analiza, z sugestią Ministerstwa Finansów, trafi niebawem do konsultacji organizacji samorządowych PIU i IGTE oraz do partnerów społecznych. Po otrzymaniu uwag opracujemy założenia do tej ustawy. Przewiduję, że nastąpi to najwcześniej w czerwcu — wybór wariantu rozwiązania. Natomiast projekt ustawy powinien być gotowy do końca roku. Proces legislacyjny musi się skończyć w 2007 roku. To nieprzekraczalny termin, aby wytypowane podmioty miały co najmniej rok na przygotowanie się do nowych zadań.

Kazimierz Kuberski, podsekretarz stanu w ministerstwie pracy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Dygas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wstępne propozycje są gotowe