Wstrząsy dotarły na giełdę w Bombaju

opublikowano: 25-03-2019, 22:00

Przez ostatni rok lepiej od indeksu giełdy w Indiach radził sobie tylko indeks giełdy na Jamajce.

Najpierw najdłuższa spadkowa seria od ośmiu lat, później dynamiczne, 7-procentowe odbicie, a w końcu załamanie — to scenariusz, według którego w ostatnich tygodniach przebiegały notowania indeksu Sensex, odzwierciedlającego kursy akcji spółek z giełdy w Bombaju.

Zobacz więcej

fot REUTERS-Andres Martinez Casares-Forum

Inwestorzy powodów do nerwowości mają aż nadto, bo zbliżają się wybory w Indiach, rosną ceny ropy naftowej, wzrosło też napięcie w Kaszmirze, regionie położonym na granicy Indii i Pakistanu. Doszło tam ostatnio do zamachu na indyjski konwój paramilitarny, co spotkało się z reakcją rządu w New Delhi, który zdecydował o ostrzale jednego z celów, który — jak uznano — jest obozem treningowym pakistańskiej organizacji terrorystycznej.

Rząd w Islamabadzie odpowiedział nalotem na Kotlinę Kaszmirską. Analitycy Citigroup zareagowali na te wstrząsy dość oczywistą rekomendacją „neutralnie”, zalecając wzmożoną ostrożność. W kwietniu i maju w Indiach odbędą się wybory, które zdecydują, czy premier Narendra Modi, który do władzy doszedł w 2014 r. dzięki obietnicom poprawy sytuacji gospodarczej, otrzyma mandat na drugą kadencję.

Sondaże są dla niego korzystne, rynek również na niego stawia, ale na ostateczne rozstrzygnięcie trzeba będzie poczekać do 23 maja. Fundamenty spółek notowanych na indyjskiej giełdzie są na tyle mocne, by hossa przetrwała. Według prognoz analityków, zebranych przez agencję Bloomberg, zyski spółek z indeksu Sensex będą w przyszłym roku najwyższe w historii nie tylko w lokalnej walucie, ale także licząc w dolarze.

W ofercie rodzimych TFI są dwa fundusze szukające zysków w Indiach. W portfelu funduszu Investor Indie i Chiny (jego aktywa na koniec lutego miały wartość 24,3 mln zł) mniej więcej połowę udziałów ma fundusz inwestujący w Chinach, drugą połowę dzielą między siebie fundusz oraz ETF inwestujący w Indiach. Stopa zwrotu od początku roku to 3 proc., ale za rok jest ujemna i wynosi 7,42 proc. W dłuższym terminie jest znacznie lepiej — zysk za 5 lat to 36 proc.

Allianz India Equity to fundusz o jeszcze mniejszych aktywach (9,5 mln zł), ale jest w pełni skoncentrowany na rynku indyjskim. Stopa zwrotu od początku roku to 5,4 proc., strata za 12 miesięcy wynosi natomiast 1,8 proc.

15,6 proc. O tyle przez ostatni rok wzrósł indeks Sensex 30.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu