Wstrząsy dotarły na giełdę w Bombaju

opublikowano: 25-03-2019, 22:00

Przez ostatni rok lepiej od indeksu giełdy w Indiach radził sobie tylko indeks giełdy na Jamajce.

Najpierw najdłuższa spadkowa seria od ośmiu lat, później dynamiczne, 7-procentowe odbicie, a w końcu załamanie — to scenariusz, według którego w ostatnich tygodniach przebiegały notowania indeksu Sensex, odzwierciedlającego kursy akcji spółek z giełdy w Bombaju.

fot REUTERS-Andres Martinez Casares-Forum

Inwestorzy powodów do nerwowości mają aż nadto, bo zbliżają się wybory w Indiach, rosną ceny ropy naftowej, wzrosło też napięcie w Kaszmirze, regionie położonym na granicy Indii i Pakistanu. Doszło tam ostatnio do zamachu na indyjski konwój paramilitarny, co spotkało się z reakcją rządu w New Delhi, który zdecydował o ostrzale jednego z celów, który — jak uznano — jest obozem treningowym pakistańskiej organizacji terrorystycznej.

Rząd w Islamabadzie odpowiedział nalotem na Kotlinę Kaszmirską. Analitycy Citigroup zareagowali na te wstrząsy dość oczywistą rekomendacją „neutralnie”, zalecając wzmożoną ostrożność. W kwietniu i maju w Indiach odbędą się wybory, które zdecydują, czy premier Narendra Modi, który do władzy doszedł w 2014 r. dzięki obietnicom poprawy sytuacji gospodarczej, otrzyma mandat na drugą kadencję.

Sondaże są dla niego korzystne, rynek również na niego stawia, ale na ostateczne rozstrzygnięcie trzeba będzie poczekać do 23 maja. Fundamenty spółek notowanych na indyjskiej giełdzie są na tyle mocne, by hossa przetrwała. Według prognoz analityków, zebranych przez agencję Bloomberg, zyski spółek z indeksu Sensex będą w przyszłym roku najwyższe w historii nie tylko w lokalnej walucie, ale także licząc w dolarze.

W ofercie rodzimych TFI są dwa fundusze szukające zysków w Indiach. W portfelu funduszu Investor Indie i Chiny (jego aktywa na koniec lutego miały wartość 24,3 mln zł) mniej więcej połowę udziałów ma fundusz inwestujący w Chinach, drugą połowę dzielą między siebie fundusz oraz ETF inwestujący w Indiach. Stopa zwrotu od początku roku to 3 proc., ale za rok jest ujemna i wynosi 7,42 proc. W dłuższym terminie jest znacznie lepiej — zysk za 5 lat to 36 proc.

Allianz India Equity to fundusz o jeszcze mniejszych aktywach (9,5 mln zł), ale jest w pełni skoncentrowany na rynku indyjskim. Stopa zwrotu od początku roku to 5,4 proc., strata za 12 miesięcy wynosi natomiast 1,8 proc.

15,6 proc. O tyle przez ostatni rok wzrósł indeks Sensex 30.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane