Wszyscy mówią o Getinie

Adam Hajdamowicz, Bankier.pl
opublikowano: 03-12-2018, 22:00

W listopadzie ranking popularności spółek z GPW zdominowały banki Leszka Czarneckiego. Tracą też producenci gier.

Listopad na GPW upłynął pod znakiem afery KNF, która rozpoczęła się od opublikowanych rozmów Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim, byłym już przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego. Według cytowanego przez „Gazetę Wyborczą” zawiadomienia do prokuratury, Marek Chrzanowski miał zaproponować Leszkowi Czarneckiemu zaoferowanie wskazanemu prawnikowi wynagrodzenia w postaci 1 proc. kapitalizacji Getin Noble Banku. Medialny szum wokół Leszka Czarneckiego natychmiastodbił się na notowaniach jego banków, które w ostatnim miesiącu po raz kolejny doświadczyły ogromnych przecen. Getin Noble potaniał w tym czasie o 39 proc., Getin Holding o 36 proc., a Idea Bank o 23,3 proc. Ponadto na koniec miesiąca wszystkie spółki opublikowały wyniki za pierwsze trzy kwartały 2018 r., które delikatnie, mówiąc nie zachwyciły — wykazały bowiem duże straty. Wszystko to złożyło się na fakt, że w rankingu spółek Bankier.pl absolutnie królują.

Po kilku miesiącach liderowania pozycję na rzecz Getin Noble musiał bowiem odstąpić CD Projekt (spadek na miejsce drugie). Nie oznacza to jednak, że ostatni okres w przypadku największego polskiego producenta gier był nudny. Spółka zaprezentowała wyraźnie niższe od oczekiwań wyniki za III kw. 2018 r., a także poinformowała o niższej od założeń sprzedaży gry „Wojna krwi: wiedźmińskie opowieści”. Negatywne informacje doprowadziły do dalszej przeceny CD Projektu (-10 proc. w listopadzie), co zresztą szło w parze ze spadkami w niemal całej branży gamingowej.

Na podium wskoczyła także Jastrzębska Spółka Węglowa, która doświadczyła sporych spadków po publikacji wyników (-11,4 proc.). W III kw. zysk netto wyniósł 347 mln zł wobec 360,4 mln zł rok wcześniej, był także niższy, niż zakładał konsens PAP. Mimo to spółka poinformowała, że chce wypłacić dywidendę za obecny rok oraz zakłada wzrost produkcji węgla w 2019 r. o kilka procent r/r.

Spadek CD Projektu z pierwszego miejsca rankingu nie jest jednak jedyną złą informacją dla gamingu. Z podium wyleciała spółka The Farm 51, która niedawno po raz kolejny wykazała straty, a jej wycena znajdujesię już zdecydowanie poniżej poziomów tuż sprzed premiery „World War 3”. Co więcej, w sumie oprócz tych dwóch podmiotów w pierwszej dziesiątce nie znalazł się już żaden inny producent gier. Po tym jak jakiś czas temu z czołówki popularności wypadła spółka 11 bit, to tym razem przyszła pora na PlayWaya. Za główny powód należy tu jednak chyba uznać głównie brak znaczących premier w ostatnim czasie.

W rankingu wciąż utrzymują się natomiast m.in. spółki energetyczne — Tauron i PGE, które zdają się ostatnio przeżywać małą hossę i w końcu zaczęły nieco rosnąć po wielu miesiącach posuchy. Tauron w listopadzie zwyżkował o 26,4 proc., natomiast PGE o 11 proc. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Hajdamowicz, Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu