Na podcast zaprasza BNP

Wszystkie grzechy rządowej daniny [PODCAST]

opublikowano: 14-10-2022, 06:09
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Goście „PB do słuchania” mówią o wpływie „daniny Sasina” na polski biznes i rynek kapitałowy – wpływie odczuwalnym nawet jeśli trafi ona do kosza

Był 24 września, chłodny i pochmurny sobotni wieczór u progu jesieni. Tak mógłby rozpoczynać się podcast z popularnego gatunku true crime, ale w najnowszym odcinku „PB do słuchania” nie opowiadamy o żadnym morderstwie. Opowiadamy natomiast o pewnym tweecie – i jego konsekwencjach.

„Skierowałem do premiera Mateusza Morawieckiego rozwiązanie dotyczące opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych. Szacowany wpływ do budżetu to 13,5 mld zł, które przeznaczymy na łagodzenie skutków wzrostu cen energii” – takim wpisem na Twitterze owego feralnego wrześniowego wieczoru wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin wywołał burzę, której echa nadal słyszymy.

Tak zwana danina Sasina nigdy nie nabrała formalnego kształtu i o jej założeniach można było się dowiedzieć tylko z przecieków medialnych i chaotycznych wypowiedzi członków rządu. To wystarczyło, by wywołać spory odpływ kapitału z polskiej giełdy i wzbudzić oburzenie wśród rzeszy przedsiębiorców. Po niemal trzech tygodniach gruchnęła wieść, że żadnej daniny jednak nie będzie – a potem, że jednak będzie, albo przynajmniej może być, jeśli przedsiębiorcy nadal będą wykazywać ekstraordynaryjne zyski.

To stan na połowę października. Tak zwanej Daniny Sasina jeszcze nikt nie zapłacił i być może formalnie nigdy nie zapłaci, ale każdy, kto ma akcje polskich spółek albo oszczędza w OFE lub PPK, mógł odczuć wpływ dyskusji na jej temat na wycenę portfela. Dlatego rozmawiamy z ekspertami i przedstawicielami przedsiębiorców o tym, co się właściwie stało – i dlaczego mleko się rozlało nawet jeśli daniny ostatecznie nie będzie.

W ostatnich tygodniach słowo „danina: było odmienianie przez przypadki w mediach i wśród przedstawicieli biznesu. Na dobry początek odmieniamy je z Grzegorzem Szyszem, doradcą podatkowym i partnerem w Grant Thorntonie, którego tłumaczy, czym właściwie danina różni się od podatku.

Przedsiębiorców, którzy cieszą się z zapowiedzi nowych podatków, można szukać ze świecą, ale reakcja środowiska biznesowego na zapowiedź tak zwanej daniny Sasina była szczególnie krytyczna. Ostro na temat rządowych propozycji wypowiadali się członkowie Rady Przedsiębiorczości, zrzeszającej największe organizacje biznesowe. O tym, z czego ta krytyka wynika mówi Wojciech Kostrzewa, prezes wchodzącej w skład Rady Przedsiębiorczości Polskiej Rady Biznesu.

Miała być danina Sasina, minęło parę tygodni - i okazuje się, że jednak jej nie będzie, choć w sumie nie wiadomo. To powód do radości, czy raczej do smutku lub irytacji, że w ogóle takie pomysły się pojawiły? O tym mówi w kolejnej rozmowie Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Nie trzeba być indywidualnym inwestorem, by finansowo odczuć to, co politycy robią z polską giełdą. wystarczy być kimś, kto odkłada w Polsce na emeryturę - w OFE czy w ramach programu PPK. O tej stronie całej sprawy daninowej opowiada doktor Marcin Wojewódka, radca prawny i wiceprezes think tanku Instytut Emerytalny.

Nim w środę pojawiły się informacje, że tzw. danina Sasina w pierwotnie proponowanej formie trafi do kosza, projekt został mocno skrytykowany i odsądzony od czci i wiary przez środowiska okołobiznesowe. Nie wszyscy do tego chóru dołączyli, a jednym z ciekawszych głosów prodaninowych był głos doktora Marcina Kędzierskiego, współzałożyciela Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Nagraliśmy się jeszcze przed newsem o śmierci projektu w skrajnej formie, ale rozmówca – jak można się przekonać – wykazał się sporym talentem proroczym.

1'58" Grzegorz Szysz o charakterze daniny

8'35" Wojciech Kostrzewa o przedsiębiorczym sprzeciwie

15'33" Michał Masłowski o giełdowych cierpieniach

26'35" Marcin Wojewódka o emerytalnych konsekwencjach

37'55" Marcin Kędzierski o idei i rzeczywistości

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane