Wybicie na rynku euro-dolara

Radosław Wierzbicki NOBLE Markets
opublikowano: 09-01-2012, 09:56

W piątek i poniedziałek rynek euro-dolara utworzył dwa nowe minima, po czym skierował się na północ. W poniedziałek odbędzie się spotkanie Angeli Merkel oraz Nicolasa Sarkozego w sprawie kryzysu w strefie euro.

Gorsze od oczekiwań piątkowe dane z Europy i lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy skierowały rynek euro-dolara na południe. Rynek zamknął się tworząc minimum na poziomie 1,2696 USD a w poniedziałek utworzył kolejne ekstremum na poziomie 1,2665 USD. Ostatni raz taki poziom był notowany we wrześniu 2010 roku. Od godzin porannych rynek skierował się na północ i o godz. 8.00 czasu warszawskiego inwestorzy płacili za euro ok. 1,2720 USD. Wskaźniki techniczne wskazują na możliwe odbicie na rynku euro-dolara. Wybicie może być także uzasadnione nadziejami, które inwestorzy wiążą z poniedziałkowym o spotkaniem Angeli Merkel oraz Nicolasa Sarkozego, które zostanie poświęcone sytuacji gospodarczej strefy euro. Pierwsze wsparcia na rynku euro-dolara znajdują się na poziomach 1,2812 USD oraz 1,2872 USD.

W centrum uwagi pozostają także Grecja oraz Węgry. Olivier Blanchard, główny ekonomista MFW ocenił, że redukcja greckiego długu jest niewystarczająca. Miroslav Singer, prezes Narodowego Banku Czech wypowiedział się w podobnym tonie dodając, że jeśli Grecja nie otrzyma większej pomocy to powinna wyjść ze strefy euro. W środę z MFW będzie rozmawiać węgierska delegacja. Przez zmiany prawne związane z powoływaniem zastępców prezesa Narodowego Banku Węgier, instytucje takie jak MFW odmówiły dalszego wspierania ich gospodarki.
Cena baryłki ropy brent utworzyła w poniedziałek lokalne maksimum na poziomie 113,6 USD. Podobnie zachowywała się cena uncji złota, która od utworzonego w nocy minimum wzrosła 11 dolarów tworząc ekstremum na poziomie 1615,9 USD. Cena funta miedzi po wybiciu z nocnego marazmu skierowała się na północ i utworzyła maksimum na poziomie 3,4195 USD.

Kurs pary dolar-złoty utworzył lokalne maksimum na poziomie 3,546 PLN, po czym skierował się na południe i stracił ponad 200 pipsów. Rynek euro do dolara bezskutecznie atakował wsparcie na poziomie 4,48 PLN. W nocy z niedzieli na poniedziałek kurs tej pary wahał się w przedziale 4,496 PLN - 4,48 PLN. Poziomami wsparcia na rynku dolara do złotego są 3,5000 PLN oraz 3,474 PLN. Najbliższym poziomem oporu jest kurs 3,597 PLN. Analogicznie na rynku euro do złotego najbliższym poziomem wsparcia jest kurs 4,465 PLN oraz 4,443 PLN. Poziomy oporu z kolei to: 4,511 PLN oraz 4,523 PLN. O godz. 8.00 inwestorzy płacili za dolara ok. 3,529 PLN oraz za euro ok. 4,488 PLN.

W poniedziałek uwaga inwestorów będzie skupiona na wieczornym spotkaniu Merkel i Sarkozego, które będzie poświecone kryzysowi długu. Dzisiaj odbędzie się także aukcja węgierskich, niemieckich i francuskich bonów skarbowych. W stanach rozpoczyna się także sezon prezentacji wyników kwartalnych, stąd ich publikacje mogą mieć wpływ na sentyment inwestorów. O godz 12:00 czasu warszawskiego inwestorzy poznają odczyt dynamiki produkcji przemysłowej w Niemczech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Wierzbicki NOBLE Markets

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane