Czytasz dzięki

Wybieramy Mistrza GPW 2018. Ćwierćfinały nr 3 i 4

opublikowano: 14-01-2019, 07:39

W ćwierćfinałach nr 3 i 4 zmierzą się dwaj producenci gier - 11bit Studios i CD Projekt oraz paliwowy gigant z rosnącą jak na drożdżach siecią sklepów.

W pierwszych parach PGNiG wyraźnie przegrał z Ten Square Games (30,1 do 69,9 proc.), a Lotos uległ innemu producentowi gier - PlayWayowi (43,3 do 56,7 proc.).

Już wiadomo więc, że w półfinale będą aż trzech przedstawicieli gorącej w minionym roku branży.

Dziennikarze i analitycy „Pulsu Biznesu” i portalu Bankier.pl wytypowali 16 spółek z warszawskiej giełdy, z których czytelnicy wyłonią najlepszą. Mistrza GPW internauci wybiorą już po raz dziewiąty. Reguły są proste. W losowaniu wyłoniliśmy pary 1/8 finału i drabinkę. Do dalszego etapu przechodzą firmy, które zdobędą więcej głosów.

(Ankiety powinny pojawić się poniżej. Jeżeli ich nie widzisz, kliknij w nazwę pary)

11 bit studios - CD Projekt

PKN Orlen - Dino Polska

Dotychczasowi mistrzowie GPW

  • 2010 Synthos
  • 2011 Eko Export
  • 2012 Relpol
  • 2013 Integer.pl
  • 2014 11bit studios
  • 2015 Grodno
  • 2016 CD Projekt
  • 2017 PKO BP

Kandydaci do tytułu

11bit studios

Akcje producenta gier zakończyły rok ze stopą zwrotu powyżej 25 proc., co nie jest może najlepszym wynikiem biorąc pod uwagę kilka innych spółek z branży growej (CD Projekt +50 proc., Playway +117 proc.), ale w trakcie roku kurs ustanowił historyczne maksimum na poziomie 548 zł, co oznacza, że kapitalizacja przekroczyła 1,25 mld zł. Tak wysoka ocena została zbudowana w oczekiwaniu na bardzo ważną premierę, która nie przyniosła rozczarowania, choć kurs po niej tracił na wartości. W ciągu trzech dni od premiery wpływy ze sprzedaży gry pokryły koszty produkcji, a do tej pory liczba sprzedanych kopii to kilkaset tys. Spółka w minionym roku rozwijała też drugą nogę, tzn. segment wydawniczy, wprowadzając na rynek kilka tytułów. Pod względem wyników finansowych miniony rok był najprawdopodobniej rekordowy w historii producenta gier.

CD Projekt

Akcje CD Projektu przyniosły w minionym roku solidną stopę zwrotu na poziomie ponad 50 proc. jednak ci, którzy zdecydowali się zrealizować zyski w sierpniu, mogli zaliczyć nawet 120 proc. zysku względem wyceny z początku roku. Miniony rok upłynął dla ubiegłorocznego wicemistrza GPW bez dużej premiery, ale pokaz zwiastuna „Cyberpunka 2077” na konferencji Microsoft Xbox, towarzyszącej targom E3, okazał się dużym sukcesem. Dużą uwagę przykuł też gameplay gry. W minionym roku akcje CD Projektu weszły w skład indeksu WIG20, zastępując w nim Asseco Poland. To pierwszy producent gier, który zaliczany jest do giełdowej elity.

PKN Orlen

Akcje Orlenu w ubiegłym roku nie dały może zarobić tyle, ile oczekiwali inwestorzy, ale już samo pozostanie na lekkim plusie w trudnym dla giełdy 2018 r. jest wyczynem. W przypadku płockiego koncernu warto przypomnieć ciągłe inwestycje w sieć stacji (tym bardziej, że spółka korzysta na zakazie handlu), mocarstwowe plany przejęcia Lotosu i zrealizowane już wchłonięcie Unipetrolu czy program obligacji korporacyjnych skierowany do inwestorów indywidualnych, który nieco ratuje obraz tego segmentu polskiego rynku. Nie można także zapomnieć o programie „Orlen w Portfelu”, który stanowi ukłon do inwestujących Kowalskich oraz zawsze prędko publikowanych wynikach kwartalnych.

Dino Polska

Debiutant z 2017 r. robi furorę na giełdzie. Spółce, której wartość w ciągu pierwszych miesięcy na parkiecie wzrosła o ponad 100 proc., ciągle nie skończyło się paliwo do wzrostu. W 2018 r. jej notowania skoczyły o ponad 20 proc., mimo że już wcześniej była w wąskim gronie spółek marketowych z najwyższymi wycenami wskaźnikowymi na światowych giełdach. Tomasz Biernacki, główny akcjonariusz Dino, stał się dzięki temu jednym z najbogatszych Polaków, a wraz z nim mogli bogacić się inwestorzy indywidualni. Dino wyraźnie poprawia sprzedaż i rozwija się w bardzo szybkim tempie. W 2018 r. otworzyło 202 nowe markety i zbliża się do progu 1000 sklepów. W ubiegłym roku w wyborach Mistrza GPW spółka odpadła już w pierwszej rundzie, pokonana przez późniejszego finalistę głosowania — CD Projekt.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane