Wybór szefa UFG na ostatniej prostej

MGA
opublikowano: 20-06-2012, 00:00

Ruszają przesłuchania kandydatów. Faworytem jest obecna prezes gwarancyjnego funduszu.

Do końca miesiąca poznamy nazwisko nowego prezesa Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego — instytucji, która odpowiada za wypłatę odszkodowań dla ofiar wypadków spowodowanych przez osoby, które nie wykupiły obowiązkowej polisy OC. Do wzięcia są — obok stanowiska szefa funduszu — także fotele dwóch wiceprezesów. Na dzisiejszym posiedzeniu Rada UFG zapozna się z kandydaturami, które napłynęły w ogłoszonym pod koniec maja konkursie, i spotka z wybranymi osobami. Zostały one wyłonione przez wynajętą firmę headhunterską oraz komisję, złożoną z trzech członków rady.

Stanowisko prezesa UFG nie cieszy się taką renomą, jak fotel szefa dużej firmy ubezpieczeniowej. Nie oznacza to jednak, że nie ma chętnych na to miejsce. Do konkursu zgłosił się jeszcze aktualny zarząd UFG, czyli prezes Elżbieta Wanat-Połeć, oraz członkowie zarządu: Magdalena Barcicka i Hubert Stoklas. Z naszych informacji wynika, że na wygraną w konkursie chrapkę mają m.in. Zdzisława Cwelińska- -Weychert, była wiceprezes Link4, Hubert Oleszczuk, który był już członkiem władz UFG, oraz Bogdan Koczorowski, do maja szef TUW Pocztowe.

Na giełdzie pojawiło się także nazwisko Zygmunta Kostkiewicza, byłego szefa PZU, który kilkanaście dni temu złożył rezygnację ze stanowiska prezesa KUKE. Nie udało nam się jednak potwierdzić, czy złożył aplikację w konkursie lub został zaproszony przez firmę headhunterską. Możliwe, że wymienianie jego nazwiska w kontekście wyborów szefa UFG ma źródło w jego nieoczekiwanym odejściu z KUKE.

Największe szanse na wygraną ma obecna pani prezes. Elżbieta Wanat-Połeć jest pozytywnie ocenia przez większość rynku, m.in. za uruchomienie bazy danych o sprawcach kolizji, z której korzystają ubezpieczyciele przy sprawdzaniu zniżek deklarowanych przez klientów. Pojawiają się jednak głosy, które twierdzą, że mogła zrobić więcej, np. w takich obszarach jak regres i marketing. Obecna prezes funduszy pełni funkcję od 2008 r. Wcześniej m.in. pracowała w nadzorze finansowym i Ministerstwie Finansów. W ubiegłym roku do kierowanego przez nią UFG trafiło ponad 120 mln zł.

Nowe władze funduszu poznamy 28 czerwca. Na ten dzień zaplanowane jest walne funduszu. Dojdzie na nim do zmian w radzie (dwóm członkom kończy się kadencja i zostaną wymienieni). Po nim jest planowane spotkanie nowej rady, na którym zostanie wybrany zarząd funduszu. Nie wiadomo, czy będzie ona związana rezultatem dzisiejszego przesłuchania przed starą radą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu