Wybrane programy wsparcia finansowego z funduszy UE

Sywester Sacharczuk
23-04-2012, 00:00

1.4 POIG Solidne wsparcie na B+R

Działanie „Wsparcie projektów celowych”, w którym przedsiębiorcy mogą dostać pieniądze na badania i prace rozwojowe, to jeden z dotacyjnych przebojów. Aktywni są zwłaszcza mali i średni przedsiębiorcy, bo dla nich opłacanie B+R z własnej kieszeni to ogromne ryzyko. Jedyny w tym roku konkurs ruszył 16 kwietnia, a do wzięcia jest prawie 700 mln zł. Na przedsiębiorstwa z sektora MSP czeka 451 mln zł, a na duże firmy — 243 mln zł. Jeden projekt może otrzymać wsparcie do 10 mln EUR. Korzystne dla firm jest to, że niepowodzenie przedsięwzięcia nie oznacza rozwiązania umowy i konieczności zwrotu dotacji. Na składanie wniosków przedsiębiorcy mają czas do 15 maja.

4.3 POIG Był kit, jest hit

W dwóch pierwszych latach działania kredyt technologiczny był jednym z najbardziej krytykowanych instrumentów. Trudno się dziwić: restrykcyjne, nieprzyjazne przedsiębiorcom zasady skutecznie przyczyniły się do tego, że skorzystało z niego niewiele ponad sto firm. Wszystko zmieniło się w maju ubiegłego roku. Ułatwienia wprowadzone przez rząd zadziałały jak czarodziejska różdżka: chętnych było tak wielu, że kolejne nabory zamykano po dwóch dniach. Najbliższy konkurs odbędzie się jesienią, a przewidywana pula to ok. 500 mln zł. Każdy przedsiębiorca ma szansę dostać do 4 mln zł, które mogą stanowić do 70 proc. inwestycji.

5.1 POIG Kasa na klastry i kooperacje

Pieniądze czekają na współpracujące ze sobą firmy z jednej branży i regionu. W ramach działania 5.1 „Wspieranie rozwoju powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym” do wzięcia będzie łącznie 150 mln zł. Co ważne, uproszczone zostały zasady udziału. Z myślą o młodych powiązaniach nabór został podzielony na dwie części — wczesną i rozwoju klastra. Pierwsza jest skierowana do kooperacji, które dopiero rozpoczynają działanie i nie mają doświadczenia we wspólnych projektach. One mogą dostać 800 tys. zł. Z kolei w drugim etapie wsparcie jest znacznie większe i wynosi nawet 27 mln zł. Początek konkursowych zmagań 10 września.

5.4.1 POIG Na ochronę własności przemysłowej

W konkursie można dostać unijną kasę na uzyskanie lub realizację ochrony własności przemysłowej, a więc wynalazków, wzorów użytkowych czy przemysłowych — szczególnie poza granicami kraju. Pieniądze czekają tylko na mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Organizująca nabór Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) poszła na rękę firmom, pozwalając im na finansowanie kolejnych faz ubiegania się o ochronę oraz poszerzając katalog kwalifikowanych kosztów o usługi doradcze. W puli jest 35 mln zł. Nabór ruszył w marcu i będzie trwał do końca roku.

6.1 POIG Weź paszport do eksportu

To rozwiązanie dla mikro-, małych i średnich firm, które marzą o ekspansji i rozwinięciu skrzydeł poza granicami Polski. Działanie „Paszport do eksportu” sfinansuje im m.in. udział w zagranicznych misjach i targach. Wsparcie jest podzielone na dwa etapy: pierwszy obejmuje przygotowanie planu rozwoju eksportu, a drugi to realizacja tych działań. Każdy przedsiębiorca ma szansę dostać łącznie nawet 210 tys. zł dotacji. Tegoroczną nowością jest składanie wniosku od razu na dwa etapy. W 2012 r. planowane są trzy 15-dniowe nabory: pierwszy ruszy jeszcze wiosną, kolejne w lipcu i w listopadzie. Do wzięcia będzie ponad 320 mln zł.

8.1 POIG E-biznes: dotacje dla nielicznych

W żadnym działaniu nie ma aż tylu wniosków i aż tylu przegranych. W ostatnich trzech konkursach z działania 8.1 w koszu lądowało średnio 90 proc. wniosków — głównie przez błędy w dokumentach i słabą innowacyjność projektów. To jednak nie zraża przedsiębiorców, którzy dzielnie uczestniczą w kolejnych naborach. Pierwszy z tegorocznych zakończył się 20 kwietnia, następne szanse — podobnie jak w „Paszporcie do eksportu” — będą w lipcu i listopadzie. Na każdą firmę czeka dofinansowanie od 20 do nawet 700 tys. zł. Jednak jeśli przedsiębiorca się nie przyłoży i nie przygotuje wniosku precyzyjnie, nie ma co marzyć o dotacji.

8.2 POIG Tak usprawnisz e-komunikację

Komunikujesz się z biznesowymi partnerami w tradycyjny sposób, a chciałbyś zastąpić papiery i e-maile systemem elektronicznym? Pomogą ci dotacje z działania 8.2, które wspierają projekty informatycznych powiązań typu B2B. Dofinansowanie na ułatwienie elektronicznych relacji między firmami, ich partnerami, dystrybucją lub punktami sprzedaży mogą dostać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy. Na jeden projekt można dostać od 20 tys. zł do nawet 2 mln zł. Najbliższe nabory z 8.2 wystartują w czerwcu i październiku — pula każdego to 390 mln zł.

Innotech: 250 mln zł na badania i rozwój

Dla firm, które chcą badać i stosować nowe technologie, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) przygotowało program Innotech. W inicjatywie finansowanej z polskiego budżetu można zdobyć dotacje na innowacyjne przedsięwzięcia z różnych dziedzin nauki i branż przemysłu. Program jest podzielony na dwie ścieżki programowe: In-Tech przeznaczony dla wszystkich firm, konsorcjów i centrów naukowo-przemysłowych (w niej można dostać na projekt 10 mln zł) oraz Hi-Tech — tylko dla MSP (5 mln zł). Drugi nabór z Innotechu ruszył na początku kwietnia i zakończy się 2 maja.

Pilotaż: dotacje na wynalazki

Projekt „Wsparcie na wdrożenie wynalazku w działalności gospodarczej” to tegoroczna nowość Innowacyjnej Gospodarki. Skorzystają z niej tylko małe i średnie firmy, które wprowadzą rozwiązania po raz pierwszy stosowane w Unii Europejskiej w praktyce obrotu gospodarczego. Każdy przedsiębiorca ma szansę na nawet 20 mln zł (w tym 1 mln zł na usługi doradcze). Dofinansowanie obejmie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, których minimalna wartość to 4 mln zł. Nabór ruszy prawdopodobnie pod koniec maja i będzie trwał aż trzy miesiące. W puli znajdzie się 600 mln zł.

Regionalne dotacje na B+R

Wciąż jeszcze są pieniądze na badania i rozwój w kasach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO). Konkursy z unijnym dofinansowaniem odbędą się jeszcze w ośmiu województwach, m.in. dolnośląskim, lubelskim i podlaskim. Najwięcej jest naborów, w których można zdobyć pieniądze na inwestycje w środki trwałe, czyli infrastrukturę i urządzenia laboratoryjne służące do prac B+R. Przedsiębiorcy mogą też zdobyć fundusze na wspólne z jednostkami naukowymi projekty, których celem jest opracowanie innowacji. Szczegółów trzeba szukać na stronach RPO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sywester Sacharczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Wybrane programy wsparcia finansowego z funduszy UE