Wycenę DGA wesprą unijne kontrakty

Sebastian Gawłowski
01-08-2006, 00:00

Informacja o zdobyciu przez giełdową firmę doradczą DGA kolejnego kontraktu o wartości 20 mln zł sprawiła, że kurs spółki poszedł mocno w górę. Wartość walorów DGA rosła w trakcie sesji nawet 15 proc. przy najwyższych obrotach od sześciu miesięcy. Ostatecznie na zamknięciu kurs wzrósł o 9,8 proc. i wyniósł 19,70 zł. To jeden z największych kontraktów w historii spółki i sygnał, że drugie półrocze powinno przynieść zdecydowaną poprawę wyników.

Nowa umowa DGA dotycząca szkoleń dla branży turystycznej, na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Z całkowitej kwoty kontraktu na poznańską firmę konsultingową przypadnie 12 mln zł, pozostała część trafi do podwykonawców. Unijne kontrakty mogą być motorem napędowym DGA. Dzięki nim nie tylko pęcznieje portfel zamówień (łączna wartość zawartych przez DGA umów z programu „Turystyka” PARP sięga 62 mln zł), ale także rentowność spółki. Umowy te charakteryzują się najwyższą marżą ze wszystkich projektów realizowanych przez firmę.

Spółka poda wyniki drugiego kwartału 8 sierpnia. Do niedawna kurs spółki zniżkował w obawie, że znów może ona nie sprostać oczekiwaniom inwestorów. Jednak zarząd firmy zapowiadał, że mimo dużych kosztów zmian, firma zakończy ten okres na plusie. Prognozowany P/E na koniec 2006 r. nie jest wygórowany i wynosi obecnie 14,7. Zysk w drugim kwartale może być więc impulsem do kupna akcji DGA, zwłaszcza że druga część roku zapowiada się dla spółki jako okres żniw z tytułu realizacji kontraktów europejskich. DGA będzie w tym czasie realizować ponad 25 takich projektów. Dodatkowo spółka szykuje się do startu o kolejne unijne umowy z tzw. okresu programowania 2007-2013. DGA zdobyło mocną pozycję w tej niszy i wydaje się, że nie będzie miało problemu z zawieraniem kolejnych umów finansowanych ze środków UE.

Doradcza firma przygotowuje się też do wprowadzenia nowej usługi — systemów antykorupcyjnych i bezpieczeństwa informacji w firmach. W obliczu ogólnokrajowej kampanii przeciwko korupcji można oczekiwać dużego zainteresowania tym produktem. Po okresie zastoju związanego ze zmianami politycznymi ruszają także projekty restrukturyzacyjne w dużych przedsiębiorstwach państwowych. To dobra wiadomość dla DGA, które tradycyjnie ma mocną pozycję w tym zakresie w firmach sektora energetycznego. Spółka może również spodziewać się umów na doradztwo przy projektach firm gazowych i biopaliwowych.

Priorytetem spółki jest poprawa rentowności. Sprzyjać temu będą ostatnie zmiany zasad rozliczania podatku VAT. Obecnie spółka będzie go rozliczać tylko od wartości kontraktu, który na nią przypada, a nie jak do tej pory — od całości umowy realizowanej łącznie z podwykonawcami. W ten sposób zmniejszy się dotychczas wysoka dynamika przychodów spółki, ale jednocześnie firma będzie wykazywała większe marże z tytułu realizowanych kontraktów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / / Wycenę DGA wesprą unijne kontrakty