Wyceny wysoko, prognozy zysków w dół

opublikowano: 01-10-2012, 10:17

Analitycy obniżyli o połowę prognozę wzrostu zysków europejskich spółek. Inwestorzy wynieśli tymczasem wyceny spółek do najwyższego poziomu od 2,5 lat.

Euro Stoxx 50, indeks największych europejskich blue chipów, wzrósł o 25 proc. przez ostatnie cztery miesiące. W ostatniej dekadzie to jego trzeci tak duży wzrost. Wskaźnik cena/zysk (oczekiwany) indeksu osiągnął 9,5 – niemal największej wartości od kwietnia 2010 roku. Tymczasem z ponad 12 tys. raportów analitycznych spółek, które zebrał Bloomberg, wynika iż ich autorzy prognozują 13 proc. wzrost zysków spółek w przyszłym roku. W styczniu szacowali go na 27 proc.

- Mój pogląd jest taki, że jesteśmy doszliśmy do szczytu i nadszedł czas, żeby mieć raczej mniej niż więcej – powiedział Luke Ellis, szef funduszu funduszy hedgingowych w Man Group. – Jest prawdopodobne, że się cofniemy – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Wyceny wysoko, prognozy zysków w dół