Wychłodzone domy zmorą Polaków

opublikowano: 16-01-2018, 15:45

Utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu to dla wielu utrudnienie, skutkujące poważnymi problemami ze zdrowiem.

Ponad 7 proc. Polaków nie stać na to, by wystarczająco ogrzać dom - wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Niewłaściwie ogrzane domy i mieszkania spędzają sen z powiek wielu Polakom.
Zobacz więcej

MROŹNY PROBLEM:

Niewłaściwie ogrzane domy i mieszkania spędzają sen z powiek wielu Polakom. fot. REUTERS/Srdjan Zivulovic/Forum

Warto też zwrócić uwagę, że połowa rodaków mieszka w obiektach jednorodzinnych których większość jest w złym stanie technicznym i wymaga unowocześnienia. 
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego , 40 proc. gospodarstw domowych w Polsce przeznacza na energię ponad 10 proc. dochodów.

- Szacuje się, że problem ubóstwa energetycznego dotyka 16-17 proc. obywateli, to prawie 6 mln Polaków - zauważa dr Andrzej Kassenberg z Fundacji Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Według raportu „Barometr zdrowych domów 2017”, zainicjowanego przez producenta stolarki okiennej - firmę Velux, prawie co trzeci mieszkaniec niedogrzanego budynku w Polsce boryka się z problemami zdrowotnymi.

- Powszechnie stosowanym wyjściem z sytuacji niedoboru energetycznego jest rezygnacja z własnego komfortu cieplnego i oświetleniowego. Konsekwencją tego jest wysoka zachorowalność i śmiertelność w wyniku powikłań chorobowych spowodowanych, najogólniej mówiąc, niedogrzaniem mieszkań. Wpływa to na koszty związane z opieką zdrowotną, na kupowanie lekarstw, pomoc finansową dla osób dotkniętych problemem. Funkcjonowanie w złych warunkach mieszkaniowych w zimie może również odbijać się na zdolności do pracy i nauki. Dlatego działanie na rzecz ograniczenia ubóstwa w Polsce nie jest kosztem, ale inwestycją bo dzięki temu ludzi będą zdrowsi, lepiej pracowali i lepiej się uczyli - tłumaczy Andrzej Kassenberg.


Według raportu firmy Velux, dzięki kompleksowej modernizacji nieruchomości może obniżyć zużycie energii nawet o 25 proc.

- Podstawową rolą budynku jest zapewnienie ludziom zdrowych warunków życia. Niestety, tak często się nie dzieje i płacimy za to wysoką cenę. Znamienne, choć raczej nie zaskakujące jest to, że ludzie mieszkający w złych warunkach, szczególnie dotknięci ubóstwem energetycznym, narzekają na problemy zdrowotne dużo częściej od osób żyjących w odpowiednich warunkach. Ten fakt nadaje jeszcze większe znaczenie modernizacji budynków jako metodzie zwalczania ubóstwa energetycznego - komentuje Jacek Siwiński, prezes Velux Polska.

Utrzymać ciepło wewnątrz budynku pozwalają szczelne ściany, okna i drzwi, ale też dachy.

– Szacuje się, że przez połać dachową ucieka nawet 25-30 proc. energii wykorzystywanej do ogrzewania. Zjawisku można zapobiec lub znacząco ograniczyć, stosując odpowiedniej grubości ocieplenie. Dla dachów skośnych za optimum przyjmuje się wykorzystanie płyt z wełny kamiennej o grubości 22-25 cm, najlepiej w układzie dwuwarstwowym – wyjaśnia Adam Buszko z firmy Paroc, producenta izolacji budowlanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AGO

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu