Wyciekło prawie 773 mln adresów i haseł

opublikowano: 18-01-2019, 13:06

Troy Hunt, specjalista ds. bezpieczeństwa danych pracujący dla Microsoftu ogłosił, że w sieci pojawiła się rekordowa ilość wrażliwych danych, w tym adresów e-mailowych i haseł.

Hunt poinformował, że duży zbiór wrażliwych danych, które prawdopodobnie pochodziły z licznych wcześniejszych włamań, został udostępniony na serwisie w chmurze MEGA. Spostrzegł to w tym tygodniu. Choć dość szybko zbiór został usunięty, to wcześniej promowano go na popularnych wśród hakerów forach internetowych.

Nie wiadomo, jak długo dane były dostępne publicznie. Pochodzą z ponad 2 tys. stron internetowych.

- Liczba unikatowych adresów e-mail wyniosła 722 904 991 - poinformował Hunt na swojej stronie internetowej.  - Ta liczba sprawia, że jest to największe naruszenie, jakie kiedykolwiek zostało załadowane do HIBP  - dodał.

HIBP to skrót nazwy strony internetowej Have I Been Pwned, na której można sprawdzić, czy adres e-mail mógł wpaść w niepowołane ręce.

Hunt przyznał, że jego dane także znalazły się w udostępnionym hakerom zbiorze pomimo jego zawodowej wiedzy o zabezpieczaniu się.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu