Wydatki i płace Japończyków spadły w czerwcu

opublikowano: 06-08-2021, 06:45

Wydatki gospodarstw domowych Japonii nieoczekiwanie spadły w czerwcu. To efekt cięcia premii w lokalnych korporacjach, pisze Reuters.

W czerwcu wydatki japońskich gospodarstw domowych spadły po raz pierwszy od czterech miesięcy - o 5,1 proc. w ujęciu rocznym i 3,2 proc. w ujęciu miesięcznym. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,1 proc. rok do roku.

“Dopóki nie zostaną nałożone znacznie bardziej restrykcyjne ograniczenia, konsumpcja nie spadnie z już niskich poziomów, ale prawdopodobnie odbije się znacznie później. Nie możemy spodziewać się odbicia w okresie od lipca do września. Solidna poprawa nastąpi najwcześniej w ostatnim kwartale roku“ - skomentował Takeshi Minami, główny ekonomista w instytucie badawczym Norinchukin.

Inne badanie wykazało, że w czerwcu płace spadły o 0,1 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. W tym miesiącu japońskie korporacje zazwyczaj wypłacają letnie premie, których suma spadła o 2,3 proc. w wyniku obciążeń dla biznesu wywołanych pandemią.

Słabe dane na temat konsumpcji i płac podają w wątpliwość prognozę Banku Japonii, że korzyści z ożywienia gospodarczego napędzanego eksportem rozprzestrzenią się na gospodarstwa domowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane