Wydatki konsumentów napędzają portugalski PKB

opublikowano: 31-05-2016, 14:07

Rozwój gospodarczy Portugalii w pierwszych trzech miesiącach 2016 r. odbywał się w tym samym tempie co w ostatnim kwartale poprzedniego roku, donosi Bloomberg. Dynamikę wzrostu udało się utrzymać dzięki wzrostowi wydatków konsumenckich, które z nadwyżką zrównoważyły odnotowany spadek w eksporcie.

PKB tego iberyjskiego kraju wzrósł o 0,2 proc. w stosunku do czwartego kwartału 2015 r., kiedy to również o taką wartość zmienił się względem trzeciego kwartału, wynika z danych National Statistics Institute. Odczyt za pierwszy kwartał 2016 r. został zrewidowany w górę, bowiem we wstępnej prezentacji z 11 maja szacowano dynamikę na 0,1 proc.

W ujęciu rocznym w pierwszym kwartale bieżącego roku PKB Portugali zwiększył się o 0,9 proc. co jest najwolniejszym tempem od czwartego kwartału 2014 r. 

Rządowe wydatki zwiększyły się o 0,3 proc. w I kw. w ujęciu kwartalnym podczas gdy wydatki gospodarstw domowych o 1,3 proc. Import wzrósł z kolei o 1 proc. zaś eksport spadł o 0,7 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane