Wydawcy walczą o tantiemy

KAJ
opublikowano: 09-06-2010, 00:00

Kolejny krok w walce wydawców o sprzedaż licencji dla firm oferujących z przeglądy prasy. Pachnie sądem.

Kolejny krok w walce wydawców o sprzedaż licencji dla firm oferujących z przeglądy prasy. Pachnie sądem.

Wczoraj Stowarzyszenie Wydawców Repropol, zarządzające i chroniące m.in. prawa autorskie wydawców, wysłało do dwóch największych firm pressclippingowych pisma przedprocesowe.

— Wnioskujemy w nich o zaprzestanie działań godzących w interesy wydawców i o zaprzestanie łamanie prawa — tłumaczy Piotr Mańkowski z SW Repropol.

Zdaniem przedstawicieli wydawców, firmy korzystają z tekstów prasowych nie płacąc za nie tantiem. Potwierdza to Wiesław Podkański, prezes Izby Wydawców Prasy, z której inicjatywy powstał Repropol, mający status organizacji zbiorowego zarządzania.

— Jeśli tych dwóch adresatów pism je zignoruje, rozpoczniemy działania na drodze sądowej — zapewnia Wiesław Podkański.

Dwa podmioty przeciwko którym występują wydawcy stowarzyszeni w Repropolu to poznański Press-Service oraz warszawski Instytut Monitorowania Mediów (IMM). Według danych za 2008 r. spółki miały po około 13 mln zł przychodów i tym samym kontrolowały ponad 70 proc. rynku firm świadczących usługi przeglądu prasy i archiwizacji oraz opracowania tekstów prasowych. Zdaniem SW Repropol, za te działania spółki powinny oprowadzać tantiemy np. pod postacią licencji.

Licencja to standardowa praktyka w Unii Europejskiej. W Polsce jest z tym gorzej.

— Licencje mają już praktycznie wszystkie firmy pressclipingowe oprócz właśnie tych dwóch, dominujących na rynku — podkreśla Piotr Mańkowski.

Przychody spółki sprzedającej licencje na wykorzystywanie tekstów prasowych od ponad 20 wydawców w Polsce, przekraczają 35 tys. zł miesięcznie. Najczęściej wykorzystywane w przeglądach prasy wydawnictwa, takie jak Presspublica, mogą liczyć nawet na zastrzyk kilkudziesięciu tysięcy złotych co pół roku. Gdyby licencje wykupił Press-Service i IMM, przychody niejednego wydawnictwa z tytułu licencji mogłyby przekroczyć 100 tys. zł w skali roku.

Co na to druga strona? Twierdzi, że prawo stoi po jej stronie. Ponadto obie spółki kwestionują koszty licencji, ich zdaniem — za wysokie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu