Wydobycie ropy w Libii spadło poniżej 1 mln baryłek dziennie

opublikowano: 20-04-2021, 05:48

Libia produkuje najmniej ropy od wielu miesięcy, bo brak pieniędzy na remonty infrastruktury naftowej zmusił ją do wstrzymania pracy przez jeden z głównych portów eksportowych.

Państwowy koncern National Oil Corp. (NOC) powołał się na „siłę wyższą” w związku z brakiem możliwości eksportowania ropy przez port Hariga. Tłumaczy, że bank centralny Libii od miesięcy nie wyznaczył budżetu dla sektora naftowego, co skutkowało nagromadzeniem długu przez spółki, które ostatecznie wstrzymały wydobycie. NOC oświadczył, że państwowe firmy otrzymały ok. 2 proc. środków niezbędnych do utrzymania produkcji, co skutkuje obecnie uszkodzeniami infrastruktury, m.in. zbiorników i rurociągów.

Przed wstrzymaniem pracy przez port Hariga Libia wydobywała 1,29 mln baryłek ropy dziennie, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Ropa Brent drożeje obecnie o 0,85 proc. do 67,62 USD. Cena ropy WTI rośnie o 0,8 proc. do 63,90 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane