Wydobycie węgla mniejsze o ponad 4,3 proc.

PAP
opublikowano: 22-01-2009, 14:54

Ok. 3,8 mln ton węgla kamiennego mniej niż rok wcześniej wydobyły w minionym roku polskie kopalnie. Oznacza to spadek wydobycia o ponad 4,3 proc. - wynika ze wstępnych jeszcze danych spółek i  instytucji górniczych.

Ostateczne dane podsumowujące ubiegły rok w górnictwie będą znane w lutym. Ogólna wielkość ubiegłorocznego wydobycia - 83,6 mln ton - znalazła się jednak w opublikowanym w czwartek dorocznym raporcie Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) o stanie bezpieczeństwa w górnictwie. Rok wcześniej - według danych resortu gospodarki - wydobycie wyniosło 87,4 mln ton.

Wstępne dane Ministerstwa Gospodarki mówią o ubiegłorocznym wydobyciu węgla rzędu 83,4 mln ton, ale nie ujmują prywatnej kopalni "Siltech" w Zabrzu.

Spółką, której w minionym roku udało się znacząco zwiększyć wydobycie, był Południowy Koncern Węglowy (PKW) z grupy Południowego Koncernu Energetycznego, należącego do holdingu Tauron. Prawdopodobnie więcej wydobyła też samodzielna kopalnia "Bogdanka", firma nie ujawniła jednak jeszcze ostatecznych danych.

Według danych uzyskanych przez PAP w spółkach węglowych, największy spadek wydobycia zanotowała Kompania Węglowa, której kopalnie wydobyły w minionym roku 44,5 mln ton węgla - wobec 46,8 mln ton rok wcześniej. W tym roku firma chce zahamować spadek, planując wydobycie ok. 200-300 tys. ton węgla więcej.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) nominalnie wydobycie wzrosło z 11,8 mln ton w 2007 r. do 13,6 mln ton w ubiegłym, jednak zestawiając dane w porównywalnych warunkach - nastąpił spadek o ok. 1 mln ton. Wynika to z faktu włączenia z początkiem zeszłego roku do JSW samodzielnej dotąd kopalni "Budryk".

Sam "Budryk" wydobył w minionym roku ponad 2,8 mln ton węgla, wobec 3,4 mln ton rok wcześniej. Spadek to efekt kłopotów wydobywczych i strajku, z powodu którego przez cały zeszłoroczny styczeń kopalnia nie wydobywała węgla.

Także JSW zmniejszenie wydobycia w swoich pozostałych kopalniach tłumaczy kłopotami geologiczno-górniczymi. Spółka uporała się z nimi w ostatnim kwartale 2008 roku, ale wówczas musiała już ograniczać wydobycie z powodu spadku popytu na węgiel koksowy, w efekcie kryzysu na rynku stali i koksu. W ubiegłorocznym wydobyciu JSW węgiel koksowy stanowił 9,1 mln ton, energetyczny 4,5 mln ton.

Ostatecznych danych o ubiegłorocznym wydobyciu nie podaje samodzielna kopalnia "Bogdanka" na Lubelszczyźnie, jednak jej służby prasowe zapewniają, że z cała pewnością nie było ono mniejsze niż w 2007 r., kiedy kopalnia wydobyła 5,2 mln ton węgla. Na 2008 rok zakładano wcześniej wzrost wydobycia. Za kilka lat, po zrealizowaniu programu inwestycyjnego, ma ono być podwojone.

Ponad 5,5 mln ton węgla wydobyły w ubiegłym roku dwa zakłady górnicze wchodzące w skład Południowego Koncernu Węglowego (PKW), będącego częścią grupy energetycznej Tauron. W odniesieniu do 2007 r. wydobycie zwiększyło się o prawie 1 mln ton, z poziomu ponad 4,6 mln.

Ze względu na embargo informacyjne, związane z przygotowaniami do ewentualnej częściowej prywatyzacji, danych dotyczących wielkości wydobycia nie podaje Katowicki Holding Węglowy (KHW), tworzący wraz z kopalnią "Kazimierz Juliusz" grupę kapitałową. Z analizy pozostałych danych wynika jednak, że grupa zanotowała w minionym roku spadek wydobycia o kilkaset tysięcy ton, wydobywając ok. 15 mln ton węgla.

Ponad 200 tys. ton węgla rocznie to wydobycie prywatnej kopalni "Siltech" w Zabrzu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane