Wygra ten, kto da więcej

Agnieszka Berger
opublikowano: 2005-02-08 00:00

Urząd uważa, że formuła URTiP pozwala kupić częstotliwości bez względu na udział w rynku i wpływ na konkurencyjność. A PTC skarży regulatora do NSA.

Dopiero wczoraj, w ostatnim dniu konsultacji, do Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP), który przymierza się do ogłoszenia przetargów na częstotliwości GSM 1800 i UMTS, wpłynęła opinia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). UOKiK ma do zaproponowanych przez URTiP warunków kilkanaście uwag formalnych, jednak najważniejsze zastrzeżenia dotyczą formuły punktowania ofert. Urząd przeanalizował wzór, na podstawie którego URTiP zamierza przyznawać zasadniczą część punktacji, i doszedł do mało optymistycznych wniosków.

Bez konkurencji

Według UOKiK, „ocena punktowa zależy właściwie tylko od poziomu zadeklarowanej kwoty”. Wpływ kryterium „zachowanie warunków konkurencji” na punktację można zaobserwować w przedziale cenowym od 1 mln do 1 mld zł, ale silny jest tylko między 1 a 10 mln zł, czyli na poziomie, który oferenci z pewnością znacząco przekroczą. W miarę wzrostu ceny, jak zauważa UOKiK, wpływ kryterium konkurencyjności słabnie. Ponadto „przy tej konstrukcji wzoru, udział w rynku oferenta praktycznie nie oddziałuje na uzyskaną przez niego punktację”.

Przypomnijmy, że w myśl zapisów znowelizowanego prawa telekomunikacyjnego, kryterium wpływu na konkurencyjność rynku powinno być, obok ceny, głównym czynnikiem wpływającym na rozstrzygnięcie przetargu. Dlatego UOKiK proponuje zmianę formuły na taką, w myśl której zachowanie konkurencji miałoby taki sam wpływ na punktację — niezależnie od deklarowanej ceny.

Bez licytacji

Ponadto, urząd chce tak samo punktować cenę w dwóch najwyższych ofertach — niezależnie od dzielącej je różnicy kwotowej, co w jego ocenie pozwoli uniknąć sytuacji, w której oferenci, walcząc o punkty, licytują zbyt wysoko.

„Licytowanie się wysokością kwot może doprowadzić do wykluczenia oferentów mogących mieć najbardziej korzystny wpływ na rozwój konkurencji na rynku. (...) Zaoszczędzone w ten sposób środki przyszły operator może wydać na rozwój sieci (...) oraz promocję usług (...)”. — głosi opinia UOKiK.

Urząd uważa również, że przed ogłoszeniem przetargów URTiP powinien wziąć pod uwagę sytuację, w której oferent zainteresowany uzyskaniem jednocześnie kanałów w paśmie GSM i UMTS wycofa zwycięską ofertę, jeśli wygra tylko jedną z częstotliwości. Zdaniem UOKiK, nie powinien być za to karany utratą wadium.

Możesz zainteresować się również: