Wykład na czacie

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 03-09-2012, 00:00

Studia on-line: Uczysz się, kiedy chcesz i gdzie chcesz, bo dostęp do wiedzy masz przez całą dobę

Studia z zastosowaniem e-learningu rozwijają się w Polsce coraz szybciej i przyciągają tych, którzy nie mają czasu na tradycyjną naukę. Takie zajęcia sprawdzają się tam, gdzie ograniczony jest dostęp do akademickiej oferty edukacyjnej.

Pierwsze w Polsce studia on-line rozpoczęła nowosądecka Wyższa Szkoła Biznesu i Akademia Polonijna. Od dziesięciu lat działa Polski Uniwersytet Wirtualny, którego absolwenci otrzymują dyplom Wyższej Szkoły Ekonomiczno- -Humanistycznej w Łodzi.

Zajęcia przez skype

— Studia on-line w naszej uczelni są maksymalnie zbliżone do zajęć w trybie tradycyjnym i nie mają nic wspólnego z przesyłaniem sobie plików w PDF-ie do samodzielnej nauki. Studenci biorą udział w zajęciach na żywo, dyskutują z wykładowcami i innymi uczestnikami zajęć za pośrednictwem czatów oraz komunikatora typu Skype, rozwiązują zadania. Realizują te same treści co studenci stacjonarni i muszą spełniać te same wymagania co do zaliczeń i egzaminów — informuje Rafał Piętka z Polish Open University (POU) Wyższa Szkoła Zarządzania.

Uczelnia ta oferuje e-learningowe studia pierwszego stopnia: zarządzanie biznesem, zarządzanie finansami, reklama i marketing, systemy informacyjne w biznesie, przedsiębiorczość i zarządzanie oraz zarządzanie personelem. Ofertę studiów on-line mają też m.in. Politechnika Warszawska i Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych.

W wielu uczelniach nauka przez internet jest uzupełnieniem tradycyjnych metod. Tak jest np. w Szkole Głównej Handlowej, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, na Uniwersytecie Gdańskim, w Akademii Górniczo-Hutniczej.

— Jesteśmy jedną z pierwszych uczelni w Polsce wykorzystującą e-learning, począwszy od tzw. otwartych zasobów edukacyjnych w ramach platformy Open.agh.edu.pl, poprzez e-learningowe kursy tzw. roku zerowego dla maturzystów, a skończywszy na licznych kursach np. językowych — informuje Bartosz Dembiński z AGH.

Grunt to samodyscyplina

Kandydaci powinni jednak pamiętać, że są to studia dla osób zdyscyplinowanych, gotowych do pracy we własnym zakresie. Nie ma ciągłego i bezpośredniego kontaktu z wykładowcą i innymi studentami.

Zadawać pytania, zostawić informacje, podyskutować na forum lub czacie można poprzez sieć. Nie znaczy to jednak, że dyplom uzyskuje się, nie wychodząc z domu. Na zajęcia praktyczne, zaliczenia i egzaminy trzeba się pofatygować na uczelnię. Można też korzystać z wykładów studiów niestacjonarnych.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego liczba godzin dydaktycznych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych w e-learningu nie może być większa niż 60 proc. ogólnej liczby zajęć dydaktycznych.

— Studia e-lerningowe przyciągają przede wszystkim elastycznością. Studenci nie muszą co dwa tygodnie przyjeżdżać na uczelnię jak w przypadku studiów zaocznych. Nauka poprzez platformę jest dostępna przez całą dobę, wystarczy komputer z dostępem do internetu. Chociaż taka forma studiów wymaga od studentów samodzielnej pracy, nie są pozostawieni bez opieki. Wykładowca nie tylko monitoruje regularnie postępy w nauce, ale również służy pomocą w trybie konsultacji on-line — mówi Grażyna Drażba-Derdej, wiceprezydent Uczelni Łazarskiego, gdzie on-line można studiować dwa kierunki: zarządzanie (studia licencjackie) i ekonomię (magisterskie).

Studia e-lerningowe są tańsze od stacjonarnych o około 25 proc., a od niestacjonarnych — zaocznych weekendowych o około 10 proc.

— Na uniwersytecie w 2022 r. wykłady nie będą się odbywały w tradycyjny sposób — wiedzę student będzie zdobywał samodzielnie na swoim tablecie, smartfonie czy innym czytniku. Co więcej, będzie mógł skorzystać ze źródeł międzynarodowych. Nowe technologie, digitalizacja nie zastąpią jednak studiowania off-line, gdyż istota studiów to wymiana myśli, argumentów i kreatywny dialog, więc kontakt osobisty jest niezastąpiony — twierdzi Grażyna Drażba-Derdej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu