Wykopaliska za ciężkie dla bezrobotnych - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-07-2005, 08:09

Archeolodzy nie mogą znaleźć chętnych do pracy w gminie Łyszkowice pod Łowiczem, pomimo wysokiego tam bezrobocia. Na 100 bezrobotnych zapisanych do pracy przy wykopaliskach przyszło zaledwie 20, ale po kilku godzinach 15 z nich zrezygnowało. Stwierdzili, że praca jest za ciężka i za mało płatna - informuje "Dziennik Łódzki".

Archeolodzy nie mogą znaleźć chętnych do pracy w gminie Łyszkowice pod Łowiczem, pomimo wysokiego tam bezrobocia. Na 100 bezrobotnych zapisanych do pracy przy wykopaliskach przyszło zaledwie 20, ale po kilku godzinach 15 z nich zrezygnowało. Stwierdzili, że praca jest za ciężka i za mało płatna - informuje "Dziennik Łódzki".

Ekspedycja archeologiczna Uniwersytetu Łódzkiego prowadzi badania ratunkowe we wsi Polesie. W przyszłości ma tu biec autostrada A1 i archeologowie badają stanowiska, które zostaną przez nią zniszczone.

- Chcieliśmy zatrudnić 50 osób do prac związanych z oczyszczaniem stanowisk - mówi Seweryn Rzepecki, kierownik ekspedycji UŁ. - Lokalni samorządowcy prosili nas, aby nie zatrudniać młodzieży szkolnej, lecz bezrobotnych. Próbowaliśmy, ale okazało się, że mieszkańcy wsi nie zgodzili się na stawkę 4 zł do ręki za godzinę i żądali dodatkowej złotówki.

Ryszard Wieczorek, sołtys Polesia, twierdzi, że bezrobotni grymaszą, bo podczas wcześniejszych prac archeologicznych w tym rejonie dostawali po 5 zł netto za godzinę. - Poza tym jak prowadzono badania archeologiczne na trasie planowanego gazociągu, praca była lżejsza. Ludzie mogli wtedy postać na łopatach, a teraz po godzinie wytężonej pracy mają tylko pięć minut przerwy.

Na 7 tys. mieszkańców gminy Łyszkowice ponad 400 zarejestrowanych jest w łowickim pośredniaku. Mimo to za "stanie na łopatach" wczoraj pracę straciło kolejnych pięć osób. - Nie będziemy tolerować bumelanctwa - zapowiada mocno zaskoczony postawą mieszkańców łyszkowickich wsi szef łódzkich archeologów

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu