Wykorzystać, żeby nie stracić

Emil Górecki
opublikowano: 27-03-2006, 00:00

Polska ma jeszcze do wykorzystania 5,8 mln EUR z funduszu Phare 2003 na projekty doradcze. Jeśli ich nie wyda, będzie je musiała zwrócić do Brukseli.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła dodatkowe terminy naboru wniosków do programów: Rozwoju Przedsiębiorczości, Technologii Informatycznych dla Przedsiębiorstw i Rozwoju Przedsiębiorstw Eksportowych Phare 2003, Spójność Społeczno-Gospodarcza. O wsparcie mogą starać się małe i średnie przedsiębiorstwa z województw, które dotychczas nie wykorzystały przyznanej im puli pieniędzy. Wsparcie można przeznaczyć jedynie na projekty doradcze realizowane przez wykonawców akredytowanych przez PARP. Do wydania jest 5,8 mln EUR.

Do kiedy wnioski?

Nowe terminy składania wniosków z programu Rozwoju Przedsiębiorczości to 20 kwietnia i 15 maja. Kwota wsparcia musi mieścić się w granicach 500-5000 EUR i nie może przekraczać 50 proc. kosztów projektu. Ubiegający się o wsparcie dla technologii informacyjnych w przedsiębiorstwie muszą złożyć wnioski do 28 kwietnia lub 23 maja, a dla rozwoju eksportu — do 25 kwietnia i 18 maja. Kwota wsparcia dla dwóch ostatnich programów to 500-10000 EUR, maksymalnie 50 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Fundusze na rozwój przedsiębiorstw całkowicie wykorzystały województwa pomorskie i małopolskie, a na rozwój eksportu —tylko pomorskie. Te województwa odwołują ogłoszone wcześniej nabory, ponieważ nie otrzymają już więcej pieniędzy.

— PARP starała się o realokację niewykorzystanych funduszy do innych działań lub województw. Niestety Komisja Europejska nie zgodziła się na przeniesienie funduszy z projektów doradczych na inwestycyjne. Według niej profesjonalne doradztwo jest zbyt mało popularne, a bardzo istotne dla rozwoju polskiej gospodarki — tłumaczy Aleksandra Sztetyłło z PARP.

Wykorzystamy czy nie?

Co stanie się, jeśli pieniądze nie zostaną wykorzystane? Aleksandra Sztetyłło jest dobrej myśli.

— Pozostałe środki musimy zwrócić do Brukseli, ale liczymy na to, że nie będzie takiej potrzeby — przekonuje.

Termin zakończenia realizacji projektów, które będą współfinansowane przez fundusz Phare 2003, nie może przekraczać 31 sierpnia 2006. Wnioski będą przyjmowane w siedzibie regionalnych instytucji finansujących

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu