Czytasz dzięki

Wykorzystają zużyte opony

opublikowano: 14-02-2019, 22:00

W trzecim kwartale 2019 r. Recykl uruchomi zakład produkcyjny w Chełmie. Firma zajmuje się recyklingiem i odzyskiem opon.

Recykl podpisał ostatnie umowy dotyczące budowy zakładu produkcyjnego w Chełmie. Prace zakończą się w połowie 2019 r., a linia produkcyjna zostanie uruchomiona do końca lipca. Termin rozruchu zakładu to trzeci kwartał 2019 r. Firma jesienią 2018 r. podpisała umowę z wykonawcą pierwszej części prac budowlanych, obejmujących budowę hali produkcyjnej, laboratorium jakości i zaplecza socjalnego. Ich wartość wynosi ponad 9 mln zł, a termin zakończenia upływa wiosną 2019 r. Obecnie zawarto umowę na drugą część (budowa biura, placów i boksów magazynowych oraz dróg wewnętrznych i uzbrojenia terenu) na kwotę ponad 10 mln zł. Zarząd zawarł też umowę z wieloletnim partnerem, duńskim koncernem Eldan Recykling, na dostawę linii technologicznej za prawie 5,5 mln EUR, tj. około 23,5 mln zł.

— Podpisaliśmy ostatnie umowy. Informujemy również o wyższym koszcie inwestycji, który wyniesie 50 mln zł. To skutek wzrostu nakładów na roboty budowlane, jak też uwzględnienia wszystkich elementów projektu, wykraczających poza koszty kwalifikowane projektu B+R, realizowanego wspólnie z PAPR. Liczymy, że uda nam się rozpocząć działalność operacyjną w trzecim kwartale tego roku — mówi Maciej Jasiewicz, wiceprezes Grupy Recykl.

Spółka uzyskała certyfikację znaków towarowych od Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. To pozwala jej na sprzedaż produktów i usług w formie marek własnych. Jeden z nich dotyczy produktu, którego wytwarzanie planowane jest w nowym zakładzie w Chełmie. Pięć zarejestrowanych znaków obejmuje produkty GreenGran (już sprzedawany granulat), Polirub i Xerit (produkty powstałe w toku badań z NCBiR), Smapol (granulat z grupy mieszanek SMA, planowany do produkcji w Chełmie) i Oponum (projekt sprzedaży internetowej opon używanych). Termin rejestracji znaków upływa 19 lipca 2028 r., ale przd tą datą możliwe jest jego przedłużenie.

— Rejestracja znaków towarowych buduje rozpoznawalność i pozycję Grupy Recykl, co jest ważne w kontekście nowych produktów wytwarzanych w Chełmie. Chcemy oferować je także klientom spoza Europy — mówi Maciej Jasiewicz.

Grupa Recykl

Firma prowadzi, przez spółki zależne, zbiórkę zużytych opon, wytwarza granulat gumowy, paliwo alternatywne i odzyskuje drut stalowy. Oferuje usługi recyklingu i odzysku zużytych opon oraz, w imieniu producentów i importerów, prowadzi rozliczenia z tytułu opłaty produktowej. Grupa ma zakłady w Śremie, Krośnie Odrzańskim i Chełmie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane