Wykrycie raka potrwa kilka minut

opublikowano: 23-03-2017, 19:42
aktualizacja: 23-03-2017, 19:43

Firmy BioMaxima i Pure Biologics chcą zmienić formułę diagnostyki części chorób nowotworowych. Pierwszy prototyp przygotowywanych przez nie szybkich testów ma być gotowy za dwa lata.

Spółka BioMaxima działa na rynku diagnostyki laboratoryjnej, produkuje podłoża mikrobiologiczne, odczynniki i narzędzia do diagnostyki in vitro. Jest również producentem testów immunochromatograficznych, wykorzystujących przeciwciała do wykrywania różnego rodzaju stanów fizjologicznych organizmu, jak np. ciąża, czy zakażeń bakteryjnych i wirusowych, a także nowotworów. Jej odbiorcami są m.in. laboratoria diagnostyczne, szpitalne oddziały ratunkowe i laboratoria przemysłowe.  

Fotolia

Teraz firma planuje rozszerzyć zakres swoich kompetencji i przystępuje do pracy nad kolejnymi testami. Do współpracy zaprosiła spółkę Pure Biologics. Umowa w tej sprawie została podpisana 20 marca 2017 r. 

- Współpraca pozwoli nam na wprowadzenie na rynek nowych, innowacyjnych testów. Zostaną opracowane z wykorzystaniem metod inżynierii białkowej i genetycznej – wyjaśnia Krzysztof Szlachetka, dyrektor ds. produkcji w BioMaximie. 

Biotechnologiczna platforma

W tym zakresie specjalizuje się właśnie Pure Biologics, wrocławska spółka obecna na rynku od sześciu lat. Istotne z punktu widzenia zapowiedzianej współpracy będą rozwijane przez nią narzędzia biotechnologiczne. Firma opracowała m.in. platformę selekcji przeciwciał rekombinowanych z „bibliotek”.

- Pozwalają one na odkrywanie nowych przeciwciał o zastosowaniu diagnostycznym i terapeutycznym. W klasycznej formule przeciwciała są pozyskiwane z wykorzystaniem zwierząt laboratoryjnych – myszy lub królików. W ciągu ostatnich 10-15 lat pojawiło się jednak wiele istotnych z punktu widzenia diagnostyki biomarkerów, dla których nie da się już wytworzyć przeciwciał metodą tradycyjną, ponieważ są one np. toksyczne dla zwierząt. My posługujemy się biblioteką, czyli bardzo dużym zbiorem przeciwciał wobec wszystkich istniejących biomarkerów, z których „wyławiamy” te właściwe. Stosowanie narzędzi biotechnologicznych zwiększa też naszą kontrolą nad całym procesem produkcyjnym, a finalnie również diagnostycznym – wyjaśnia Filip Jeleń, prezes Pure Biologics.

Innowacyjny produkt

Połączenie kompetencji BioMaximy i Pure Biologics ma zaowocować nowymi produktami diagnostycznymi. W pierwszej kolejności prace będą się koncentrowały na szybkich testach wykrywających nowotwór pęcherza moczowego. Obecnie choroba jest diagnozowana głównie z użyciem narzędzi endoskopowych. Prototyp szybkiego testu może być gotowy za około dwa lata. Równocześnie będą prowadzone prace nad wykorzystaniem rozwiązań Pure Biologics w diagnostyce zapalenia opon mózgowych. 

- Jesteśmy w stanie „osadzić” otrzymany od Pure Biologics pakiet przeciwciał na pasku testu i stworzyć prototyp, a następnie uruchomić jego produkcję na skalę przemysłową i dostarczyć do odbiorów w Polsce i za granicą – zaznacza Łukasz Urban, prezes spółki BioMaxima. 

Jak zaznacza, koncept może mieć duży potencjał biznesową - nowy produkt może się okazać innowacją na skalę światową. BioMaxima już teraz współpracuje z blisko 60-cioma dystrybutorami na całym świecie, mogłaby więc wykorzystać międzynarodową sieć do sprzedaży nowego testu.

Realizację badań ma dodatkowo ułatwić tworzone obecnie przez BioMaximę Centrum Badawczo-Rozwojowe w Lublinie. Otwarte zostanie pod koniec 2017 r. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane