Wynajem na krótko może się opłacić

opublikowano: 06-07-2015, 22:00

Inwestycja w mieszkanie na wynajem w stolicy opłaca się bardziej niż lokata w banku. Szansą na dodatkowe zwiększenie zysków jest szukanie najemców wśród cudzoziemców.

Z najnowszego raportu przygotowanego przez Domiporta.pl i Home Broker wynika, że oczekiwana rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem w największych miastach Polski wynosi 4,21 proc. netto w skali roku.

— Badanie rentowności najmu opiera się na medianach cen transakcyjnych oraz stawek ofertowych najmu, pomniejszonych o 5 proc. Oczywiście nie każdy tyle zarobi Wśród mieszkań na wynajem są bardziej i mniej zyskowne — tłumaczy Maciej Górka z Domiporta.pl. Najlepiej sytuacja wygląda w Gdańsku, gdzie zwrot z wynajmu może sięgnąć 5,21 proc. Na szarym końcu są Kraków, Gdynia i Poznań, gdzie oczekiwana stopa zwrotu równa się 3,7-3,8 proc. w skali roku.

To oznacza, że zwrot z inwestycji w tych miejscowościach nastąpi po 26-27 latach. W Warszawie, wciąż najbardziej dynamicznym rynku mieszkaniowym w kraju, średnia rentowność z wynajmu nieco się obniżyła. Kilka miesięcy temu było to ponad 4,8 proc. rocznie, dziś stawka ta wynosi 4,35 proc.

— Według analiz naszego portalu, największym zainteresowaniem najemców cieszą się mieszkania 2-pokojowe w przedziale cenowym 1,7 -2,0 tys. zł za miesiąc — mówi Maciej Górka.

Jeszcze większy zarobek

W Warszawie, a także w miejscowościach wypoczynkowych, coraz większą szansą na zwiększenie rentowności najmu mieszkania jest udostępnianie go turystom.

— Jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie w dużych miastach oraz miejscowościach wypoczynkowych, gdzie inwestorzy swoją ofertę szczególnie chętnie kierują do turystów zagranicznych, którzy z reguły są skorzy do zapłacenia większych sum za wynajęcie mieszkania — komentuje Sławomir Horbaczewski, ekspert rynku nieruchomości.

Najchętniej i najczęściej wynajmowane są mieszkania dwupokojowe. Na krótki okres tego typu lokale wynajmowane są także przez klientów biznesowych, zwykle poza sezonem wakacyjnym, wiosną i jesienią, kiedy organizowanych jest najwięcej targów i konferencji. Najsłabiej wynajmują się kawalerki. Średnio na takim wynajmie krótkoterminowym można zarobić 10-15 proc. więcej niż w przypadku najmu długoterminowego.

Sporo zachodu

Wynajem krótkoterminowy to jednak nie tylko wyższy zysk. Jeżeli docelową grupą będą turyści zagraniczni, lokum musi mieć naprawdę wysoki standard. Mieszkanie powinno mieć pełne wyposażenie kuchni, sprzęt RTV, dostęp do internetu. Przede wszystkim musi znajdować się w atrakcyjnej części miasta, najlepiej w centrum, jeśli chodzi o stolicę, zaś w kurortach taka dogodna lokalizacja oznacza oczywiście bliskość morza, jeziora, widok na góry itd.

— W dużych miastach lokale na wynajem najczęściej znajdują się w ich centrach, w historycznych częściach miast, w pobliżu starówek. Warszawa, ze względu na swój specyficzny układ, gdzie Stare Miasto znajduje się niejako na uboczu, a ścisłe centrum to wielka pusta przestrzeń wokół Pałacu Kultury z biurowcami i niezbyt atrakcyjnymi budynkami mieszkalnymi, jest pod tym kątem bardziej różnorodna, a oferta jest bardziej rozproszona — zaznacza Sławomir Horbaczewski. Wyższa rentowność lokali w systemie najmu na krótki okres jest kusząca dla inwestorów.

Należy jednak pamiętać, że jego obsługa jest bardziej kosztowna. Wynajem turystom oznacza dostępność 24 h na dobę, odpowiadanie na maile, telefony, konieczność udzielenia pomocy w przypadku ewentualnych problemów czy zorganizowania dodatkowych usług.

— Należy też doliczyć koszty częstego sprzątania i konserwacji mieszkania. Wynajem mieszkania na krótki okres, szczególnie turystom, wymaga prowadzenia aktualnej i przejrzystej strony internetowej i dbania o reklamę — podkreśla Horbaczewski.

Z drugiej strony, przy sprzyjających warunkach i dbałości o najemców, wynajmowane w ten sposób lokum może się zwrócić już po 10-12 latach. © Ⓟ

j.dobosiewicz@pb.pl ☎

22-333-99-31

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Wynajem na krótko może się opłacić