Wynajęte rekordowe powierzchnie

opublikowano: 03-02-2015, 00:00

W 2014 r. rynek przemysłowo-magazynowy w Polsce powiększył się o ponad 1 mln mkw.

W tym samym czasie wynajęto rekordowe 2,5 mln mkw. tego typu obiektów, z czego aż 60 proc. w IV kwartale – wynika z raportu „Poland Industrial MarketView Q4 2014” firmy CBRE.

Popyt na magazyny zgłaszały głównie firmy z sektora logistycznego, natomiast budynki produkcyjne cieszyły się największą popularnością wśród przedsiębiorstw motoryzacyjnych i branży FMCG. Skutkiem dużego zainteresowania najemców była obniżka wskaźnika pustostanów, do rekordowo niskiego poziomu 5,8 proc. w końcówce 2014 r.

Stabilne pozostały natomiast czynsze umowne. W Warszawie wynoszą one od 4 do 5,5 EUR za 1 mkw. miesięcznie, zaś w pozostałych regionach od 2,5 do 3,9 EUR za 1 mkw. Na kolejne kwartały eksperci CBRE przewidują stopniowy wzrost stawek efektywnych, które teraz są o około 20 proc. niższe od umownych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu