Wynajmowanie mieszkań coraz bardziej się opłaca

opublikowano: 05-10-2015, 22:00

Najwięcej można zarobić, kupując mieszkanie na wynajem w Gdańsku, a najmniej w Krakowie.

Przeciętna rentowność wynajmu mieszkań w siedmiu największych miastach Polski (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa i Wrocław) wynosi 4,61 proc. netto rocznie i jest najwyższa od wiosny 2010 r. Największym rynkiem nieruchomości w Polsce jest oczywiście Warszawa. Oczekiwana rentowność najmu wynosi tam 4,82 proc., co daje stolicy trzecie miejsce w rankingu.

— Warto jednak zwrócić uwagę, że mieszkanie w dobrympunkcie stolicy będzie bardziej „płynne” niż w innym mieście, co oznacza, że w razie potrzeby szybkiego wyjścia z inwestycji będzie łatwiej to zrobić — zauważa Marcin Krasoń z Home Broker. W najlepszym spośród siedmiu miast Gdańsku przeciętna cena mieszkania to 5195 zł za 1 mkw. Za wynajem można tam dostać 36,90 zł za 1 mkw. miesięcznie. Daje to 5,67 proc. zysku rocznie, po uwzględnieniu czynszu i podatku oraz założeniu, że przez 1,5 miesiąca w roku mieszkanie będzie stało puste. Najtańsze w zakupie i wynajmie są mieszkania w Łodzi. Nabywca nieruchomości zapłaci tam mniej więcej połowę tego co w Warszawie (3708 zł za 1 mkw.), zaś najemca musi się liczyć z miesięcznym czynszem 24,23 zł za mkw. Oznacza to zysk równy 4,66 proc. rocznie, czyli na poziomie średniej krajowej.

— Rentowność najmu równa 4,61 proc. rocznie oznacza, że mieszkanie na wynajem zwróci się po prawie 22 latach. W przypadku najlepiej rokującego Gdańska jest to niespełna 18 lat, w Krakowie z kolei będzie to 25,5 roku. To wyliczenie zakłada jednak niezmienność warunków przez ponad 20 lat, co jest mało realne. W kalkulacji przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania na wynajem należy jeszcze uwzględnić potencjał wzrostu wartości nieruchomości oraz jej płynność — podkreśla Maciej Górka z Domiporta.pl. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Wynajmowanie mieszkań coraz bardziej się opłaca