Wyniki Nokii nie poprawiły nastrojów w Europie

Marek Druś
opublikowano: 19-07-2001, 14:37

Na giełdach w Europie panują mieszane nastroje. Ich poprawa wiąże się z wynikami podanymi przez Nokię i SAP, pogorszenie wywołało wczorajsze zamknięcie na giełdach w USA i wypowiedź szefa Fed o niebezpieczeństwie trwalszego osłabienia gospodarki.

Nokia podała, że jej zysk po drugim kwartale wyniósł 830 mln EUR. Analitycy oczekiwali rezultatu gorszego o ok. 50 mln EUR udziały spółki zaczęły więc wyraźnie drożeć.

Lepsze od oczekiwań wyniki Nokii nie wpłynęły na poprawę notowań innych telekomów. Na giełdzie londyńskiej staniały akcje BT i Vodafone Group, największego operatora sieci komórkowych na świecie.

SAP, największy europejski producent oprogramowania podał do wiadomości, że jego kwartalny zysk wzrósł o 78 proc. Na giełdzie we Frankfurcie udziały spółki notują największy wzrost ceny spośród papierów wchodzących w skład indeksu blue chipów Xera DAX.

Powody do zmartwienia mieli udziałowcy innych przedstawiciele branży softwareowej. W Londynie spadła cena papierów spółki Misys, która poinformowała o dużym spadku zysków. Potaniały również udziały spółek Logica, Dimention Data i CMG.

Gorzej wiodło się także innym spółkom. Już czwartą sesję z kolei tanieją udziały spółek paliwowych, m.in. Royal Dutch Schell i BP. Coraz częściej pojawiają się opinie o możliwości pogorszenia wyników spółek w związku z ostatnimi spadkami cen ropy na światowych giełdach i wzrostowi zapasów paliwa na świecie, a przede wszystkim w USA.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wyniki Nokii nie poprawiły nastrojów w Europie