Wyniki pod lupą

opublikowano: 26-04-2012, 00:00

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Dobre wyniki kwartalne spółek okazały się w środę ważniejsze dla inwestorów niż słabe dane makro. Indeks Euro Stoxx 600 zanotował drugi wzrost z rzędu. Popyt dominował pomimo doniesień o ponownym wejściu w recesję gospodarki Wielkiej Brytanii czy największym od trzech lat spadku zamówień na dobra trwałe w USA. Nastroje inwestorów poprawiła przede wszystkim publikacja po wtorkowej sesji na Wall Street zdecydowanie lepszych, niż oczekiwano, wyników kwartalnych Apple’a.

Kolejny zastrzyk optymizmu zaaplikowały rynkom akcji m.in. banki — hiszpański BBVA i szwedzki Swedbank, a także Electrolux oraz PSA Peugeot Citroen. Spółki motoryzacyjne cieszyły się największym popytem spośród 19 europejskich branż. Niewiele mniejszym spółki materiałowe, ubezpieczeniowe i banki oraz technologiczne.

W USA po wiadomości o 94-procentowym wzroście zysku Apple’a nastroje inwestorów mogły się tylko poprawić. I tak się stało mimo słabych danych o zamówieniach na dobra trwałe w marcu. Akcje Apple’a, „najcięższej” spółki technologicznej w S&P500, drożały o prawie 10 proc. po publikacji świetnych wyników kwartalnych. Podobnie jak w Europie, segment technologiczny nie był jednak liderem zwyżek. Większym wzięciem cieszyły się spółki materiałowe i ochrony zdrowia. Sezon publikacji wyników kwartalnych w USA przebiega lepiej, niż oczekiwano. Spośród 153 spółek z S&P500, które już przedstawiły raporty, aż 75 proc. pochwaliło się wynikami lepszymi od prognoz analityków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, m.drus@pb.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu