Wyniki Siemensa poprawiły humory europejskich inwestorów

29-07-2004, 20:15

Bohaterem czwartkowych sesji na europejskich rynkach był niemiecki Siemens, który pochwalił się dobrymi wynikami i optymistyczną prognozą. Największa spółka inżynieryjna w Europie zanotowała w drugim kwartale wzrost zysku netto o 29 proc. i przewiduje, że przekroczy swoje roczne prognozy. Sprzedaż koncernu wzrosła po raz pierwszy od dwóch lat. Zysk netto w minionym kwartale wzrósł do 815 mln euro, czyli 88 centów na akcję. Przed rokiem Siemens zarobił 632 mln euro. Analitycy szacowali wynik na poziomie, 694 mln euro. Sprzedaż wzrosła do 18,22 mld euro z 17,38 przed rokiem, a zysk operacyjny wzrósł o 20 proc. do 1,24 mld euro. Niemiecki producent turbin, telefonów, sprzętu medycznego i sprzęt u ADG/RTV zapowiada w ciągu całego roku wzrost sprzedaży o ponad 10 proc. Kurs Siemensa wzrósł o 5,2 proc.

Nie tylko niemiecki koncern mógł się pochwalić sporymi wzrostami. Identyczny wzrost zanotowała holenderska sieć handlowa Ahold. Spadek sprzedaży detalisty w ubiegłym kwartale był mniejszy niż zakładano.

Dobre rezultaty minionego kwartału zaprezentował też EADS, ICI i ABB.

Szwedzko-szwajcarski koncern maszynowy ABB i EADS, główny udziałowiec Airbusa, potwierdziły swoimi wynikami dobre prognozy rynku. W Londynie o blisko 25 proc. wzrosły papiery ICI, brytyjskiego giganta chemicznego. Spółka zdołała zwiększyć półroczny zysk o 23 proc.

Dobre wyniki poprawiły wycenę europejskich indeksów – na zamknięciu brytyjski FTSE zarobił 1,43 proc., DAX podrożał o 2,17 proc., a paryski CAC 40 zyskał 1,9 proc.

Wysokie ceny ropy wywołują wciąż wzrost kursów koncernów paliwowych. Tym bardziej, że wraz z cenami rosną zyski w sektorze. Akcje Royal Dutch/Shell o prawie 2 proc. Holenderrsko- brytyjska spółka odnotowała w drugim kwartale poprawę zysku netto o 16 proc. Europejski rywal Shella, brytyjski BP wzrósł o ponad 3 proc. Koncern poinformował we wtorek o poprawie zysku netto o 35 proc.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wyniki Siemensa poprawiły humory europejskich inwestorów