Wyniki spółek z GPW urosną, ale co z tego?

opublikowano: 27-07-2015, 08:20

Analitycy DM BOŚ przedstawili prognozy na sezon wyników kwartalnych i sformułowali wnioski, dotyczące koniunktury.

Sezon wyników kwartalnych spółek rozpoczął się od mocnego uderzenia, po którym liczony był PKN Orlen, dotychczasowa lokomotywa hossy. To dopiero jednak przedsmak tego, co czeka inwestorów w najbliższych tygodniach, z kumulacją w połowie sierpnia. Analitycy DM BOŚ przedstawili prognozy i wnioski dotyczące koniunktury.

1. DM BOŚ oczekuje, że znormalizowane (a więc oczyszczone ze zdarzeń jednorazowych) zyski spółek, które obserwują, będą wyraźnie lepsze rok do roku, co wzmocni pozytywne tendencje, widoczne w poprzednich kwartałach. Analitycy szacują, że na poziomie operacyjnym poprawa w II kwartale sięgnie 31 proc., a netto — 42 proc. W całym półroczu dynamika wyniesie — odpowiednio — 27 i 25 proc.

2. Największe pogorszenie — co nie powinno być raczej niespodzianką, patrząc na kursy — widoczne ma być w branży bankowej, a ponadto w sektorze FMCG, maszyn górniczych i budownictwie mieszkaniowym. Na największą poprawę można liczyć w sektorze paliw, TMT, ochrony zdrowia, energetycznym i budowlanym.

3. Analitycy biura prognozują, że około 60 proc. monitorowanych przez nich firm osiągnie lepsze powtarzalne zyski w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Byłby to odsetek zbliżony do zanotowanego w poprzednich czterech kwartałach.

4. Jeśli prognozy specjalistów okażą się trafne, realizacja całorocznych szacunków będzie zaawansowana w połowie i będą spore szanse na to, że zakładana dynamika (+18 proc. r/r na poziomie netto) zostanie osiągnięta.

Eksperci podkreślają, że o ile na razie sytuacja jest dobra, to perspektywy na kolejne lata się pogarszają, a przyczyną jest sytuacja na polskiej scenie politycznej. „Słuchając polityków przerzucających się obietnicami w przedwyborczej gorączce można dojść do wniosku, że bezcelowe jest roztrząsanie, czy podatek bankowy zostanie wprowadzony, albo czy zostanie wprowadzone polityczne rozwiązanie problemu kredytów hipotecznych we franku szwajcarskim, a bardziej zasadne są rozważania dotyczące szczegółów technicznych tych rozwiązań, których wprowadzenie wydaje się praktycznie przesądzone” — napisano w raporcie.

Zdaniem analityków DM BOŚ, następstwa dla dynamiki zysków i wartości WIG będą poważne — eksperci spodziewają się 1-procentowego spadku zysków pokrywanych spółek (przed politycznym festiwalem obietnic zakładali jednocyfrowy wzrost) i dodają, że jest to wynik obarczony ryzykiem pogorszenia, a nie poprawy. Po niedawnym obniżeniu wycen banków przez DM BOŚ prognoza WIG na koniec 2015 r. została skorygowana do 50,3 tys. pkt.

Obecnie indeks znajduje się na poziomie niespełna 52 tys. pkt. DM BOŚ przewiduje, że czynniki specyficzne dla polskiego rynku nie pozwolą indeksom dotrzymać kroku zachodnim rynkom akcji, a wręcz wywołają fundamentalnie uzasadnione spadki. W kim nadzieja? Eksperci podpowiadają, że lepiej od rynku zachowywać się powinny małe i średnie spółki niefinansowe — i to pod warunkiem, że nie zostanie całkowicie rozmontowany system funduszy emerytalnych, czego — w opinii analityków — nie można wykluczyć. „Jeśli za słowami polityków pójdą czyny, polskiemu rynkowi kapitałowemu zabije hemingwayowski dzwon” — podsumowują specjaliści DM BOŚ.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu