Wyniki Suwar pójdą w górę

GRA
18-01-2011, 00:00

Mimo drogich surowców, Suwary poprawią wyniki. Pomoże nowy zakład i — być może — kolejne przejęcia.

Mimo drogich surowców, Suwary poprawią wyniki. Pomoże nowy zakład i — być może — kolejne przejęcia.

Przełom roku był dla Suwar pracowity, ale opłaciło się. Producent opakowań z tworzyw sztucznych dopiął dwa ważne projekty: uzyskał dotacje i pozwolenie na budowę nowego zakładu.

— Z trzech programów dostaniemy łącznie 4,5 mln zł dotacji. Ponadto, zgodnie z planem, zdobyliśmy już zezwolenie na budowę nowej fabryki w Ksawerowie, w specjalnej strefie ekonomicznej — mówi Walter Kuskowski, prezes Suwar.

Efekty tych projektów będą widoczne już w wynikach z 2011 r. Mają być lepsze od tych w 2010 r. Narastająco po trzech kwartałach Suwary mają 37 mln zł sprzedaży i 1,7 mln zł zysku netto (w 2009 było to odpowiednio 32 mln zł i 3,2 mln zł).

— Słabsza rentowność wynika ze wzrostu cen surowców, kosztów restrukturyzacji i wydatków na przejęcia Kartpolu — wylicza Walter Kuskowski.

Kartpol, największy producent opakowań do silikonów i klejów w Europie Środkowo-Wschodniej, zwiększy o 50 proc. do sprzedaż i zysków. Same Suwary też pokażą poprawę — już w czwartym kwartale ruszy nowa fabryka. In minus wciąż będą wpływać wysokie ceny surowców.

— Tylko częściowo zostaną zniwelowane dzięki synergiom wynikającym z grupowych zakupów dokonywanych przez grupę Wentworth — tłumaczy Walter Kuskowski.

Kanadyjska grupa Wentworth, kontrolowana przez Waltera Kuskowskiego, ma blisko 66 proc. kapitału Suwar (poza nimi ma w Polsce 7 zakładów). Nie planuje zmiany poziomu zaangażowania. Chyba że pojawi się okazja przejęcia dużej firmy.

— Przejęcia chcemy finansować w pierwszej kolejności środkami własnymi, potem kredytami. Możemy też sięgnąć po emisję akcji — zapowiada Walter Kuskowski.

Suwary rozglądają się za producentami opakowań z tworzyw sztucznych dysponującymi dobrą technologią i generującymi dochody.

— Zgłasza się do nas wiele firm, ale rzadko spełniają te kryteria — komentuje Walter Kuskowski.

Przejęcia są uwzględnione w strategii Suwar, która w wymiarze finansowym zakłada podwojenie zysku EBITDA już na przełomie 2011 i 2012 r. (wobec 6,9 mln zł w 2009 r.), a kolejne podwojenie — do 2016 r. (do około 27 mln zł).

33,6

mln zł Tyle Suwary zainwestują w nowy zakład na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Uruchomienie produkcji przewidziano na drugie półrocze 2011 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki Suwar pójdą w górę