Wyniki telekomów przełamały złą passę na giełdach Europy

opublikowano: 26-07-2001, 18:50

Czwartkowe wzrosty przełamały nasilającą się falę przeceny na giełdach europejskich. Ostatnie spadki, które w środę sprowadziły indeksy do poziomu najniższego od 2 lat zapowiadały możliwość korekcyjnego wzrostu. Jednak zasadnicza poprawa nastrojów przyszła ze strony spółek energetycznych i telekomunikacyjnych.

Akcje koncernów energetycznych wywindowała decyzja Organizacji Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) o kolejnej redukcji dostaw ropy, tym razem o milion baryłek dziennie. Prawdziwym bohaterem sesji stał się jednak sektor telekomunikacyjny, gdyż wyniki kwartalne spółek z tego sektora, a zwłaszcza France Telekom, British Telecom i Alcatel, przewyższyły oczekiwania rynku.

Sprzedaż France Telecom wzrosła w I półroczu o 33,3 proc. Dodatkowo francuski operator poinformował, iż spółka zrealizuje prognozę 25 proc. wzrostu rocznych przychodów.

Spółka podała również, że pod koniec roku jej ogromne zadłużenie powinno zacząć spadać. Raport wywołał wzrost kursów spółki o +2,12 proc. oraz ożywienie na akcjach spółek zależnych, w tym operatora komórkowego Orange (-0,58 proc.) i dostawcy usług internetowych Wanadoo (+1,75 proc.)

W Paryżu wzrosły również akcje Alcatela (+4,67 proc.), mimo że spółka poinformowała o niemal pięciokrotnym spadku zysku EBIT w drugim kwartale i zapowiedziała, że planuje zwolnienie do końca roku ok. 20 tys. pracowników. Jednak spółka planuje poprawę wyników do końca roku, a spadek wyników w pierwszym półroczu był oczekiwany przez rynek i akcje telekoma częściowo odrobiły straty z ostatnich sesji.

Dobra koniunktura przeniosła się na wszystkie giełdy strefy euro: CAC 40 zyskał +1,44 proc., FTSE +0,2 proc., a DAX 1,67proc.

Na giełdzie w Londynie w górę poszły akcje koncernu farmaceutycznego AstraZeneca, który zmniejszył zapowiadany spadek zysku oraz spółki ubezpieczeniowej Prudential po informacji o 11 proc. poprawie zysku operacyjnego. Wzrosły również kursy koncernów naftowych, w tym BP Amoco i Royal Dutch/Shell.

We Frankfurcie zyskały akcje Siemensa i Software AG, który osiągnął dobre wyniki na sprzedaży licencji oprogramowania.

Mocna przecena objęła m.in. akcje brytyjskiego dostawcy Intenetu, Energis po obniżeniu rekomendacji przez analityków Goldman Sachs w związku z mozliwością pogorszenia wyników sprzedaży.

Wzrosty zostały przyhamowane pod koniec sesji na skutek słabych prognoz Hewlett-Packard. Czołowy amerykański producent komputerów i drukarek zapowiedział 16 proc. spadek sprzedaży i zwolnienie 6 tys. osób.

Paweł Kubisiak

P.Kubisiak@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wyniki telekomów przełamały złą passę na giełdach Europy