Wypalenie gorsze niż tsunami [PODCAST]

  • Łukasz Korycki
opublikowano: 24-09-2021, 06:30

Zjawisko tzw. wypalenia zawodowego w ostatnim czasie bardzo przybrało na sile i ma negatywny wpływ przede wszystkim na nasze zdrowie ale także na biznes. Wystarczy wspomnieć, że roczne koszty wypalenia na całym świecie są pięć razy wyższe niż koszty katastrof naturalnych.

Na początek patrzymy na wypalenie zawodowe od strony medycznej i społecznej. Jak brzmi definicja wypalenia? Jak rozpoznać wypalenie zawodowe u siebie i u współpracowników i jak mu przeciwdziałać? Między innymi na te pytania odpowiada Anna Mistewicz, członek zarządu Angelini Pharma Polska z wykształcenia socjolog, interwent kryzysowy, która bardzo mocno podkreśla, że wypalenia, choć jest chorobą, nie można utożsamiać z depresją.

Zdrowie jest najważniejsze ale nie sposób pominąć przy okazji dyskusji nad zjawiskiem wyczerpania w pracy także aspektów biznesowych – mówi kolejny rozmówca, Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jego zdaniem, na problem wypalenia zawodowego można spojrzeć z perspektywy rocznych kosztów zwolnień lekarskich dla polskiej gospodarki, które sięgają w skali roku aż 10 mld zł.

Zjawisko wypalenia nie jest jeszcze bardzo dobrze rozpoznane wśród polskich przedsiębiorców. Najbardziej świadome tego problemu są duże firmy. Agnieszka Kłos-Siddiqui, prezes Provident Polska, opowiada m.in. o tym, jakie działania podjęła jej firma, by zadbać o higienę pracy. A Roman Jamiołkowski, członek zarządu BAT Polska przygląda się jak na zjawisko wypalenia wpłynęła pandemia oraz konieczność pracy zdalnej.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane