Wypatrywanie wieści z USA hamowało popyt

Marek Druś
11-02-2009, 00:00

Europejscy inwestorzy nie decydowali się na kupowanie akcji przed kluczowymi decyzjami, które miały zapaść we wtorek w USA. Chodzi o głosowanie Senatu w sprawie planu nowego prezydenta, którego wartość przekracza 800 mld USD, oraz o ujawnienie przez szefa Departamentu Skarbu programu pomocy dla banków.

Indeksy największych europejskich rynków akcji od otwarcia były na minusie. Z 18 wskaźników branżowych w momencie otwarcia sesji w USA spadało 14. Duże straty notowały m.in. spółki motoryzacyjne, które w poniedziałek cieszyły się sporym popytem. Dzień później nastroje popsuł m.in. prezes PSA Peugeot-CitroĎn. Christian Streiff oświadczył, że katastrofa branży motoryzacyjnej ma zasięg globalny. Dużą zmiennością charakteryzowały się notowania UBS. Największy szwajcarski bank miał rekordową stratę kwartalną. Zapowiedział jednak działania naprawcze i zwolnienie 2 tys. pracowników. Sesje w USA rozpoczęły się spadkami indeksów. Akcje General Motors drożały po zapowiedzi o zwolnieniu 10 tys. osób.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wypatrywanie wieści z USA hamowało popyt