Wyprzedaż na rynku złota

Marta Prusik
opublikowano: 24-01-2011, 00:00

Pierwszy kwartał 2011 r. rozpoczął się spadkiem cen złota. Obecnie z tygodnia na tydzień korekta coraz bardziej się pogłębia, jednak w ujęciu rocznym ze względu na inflacyjną fazę ożywienia gospodarczego oraz luzowanie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych oczekuje się wzrostu cen na rynku metali szlachetnych.

W minionym tygodniu cena złota powróciła do poziomów z połowy listopada 2010 r. W czwartek na fixingu londyńskim uncję żółtego kruszcu wyceniano na 1345,5 USD. Podobnie przedstawia się sytuacja w walutach europejskich. Cena uncji złota liczona w euro kształtuje się obecnie na poziomie 1000 EUR, a w funtach brytyjskich 850 GBP.

Korekta na rynku światowym przekłada się również na niskie ceny złota na naszym rodzimym rynku. Poza tym złotówka umac-nia się względem dolara amerykańskiego oraz euro, co powoduje jeszcze większy spadek wartości kruszców liczony w złotych polskich. W Mennicy Polskiej kilogramowa sztaba Au 999,9 pod koniec mijającego tygodnia była wyceniana na 129,5 tys. zł, czyli o prawie 3,5 proc. taniej niż tydzień wcześniej.

Marta Prusik

dział złota inwestycyjnego Mennica Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Prusik

Polecane