Wyprzedaż obligacji zagraża zwyżce złotego

Mariusz Potaczała
opublikowano: 24-05-2004, 00:00

Skala ubiegłotygodniowego umocnienia złotego przekroczyła nasze oczekiwania. Rząd Marka Belki nie uzyskał co prawda sejmowego wotum zaufania, ale informacja ta była już przez rynek zdyskontowana i nie przyczyniła się do osłabienia naszej waluty narodowej.

Druga część tygodnia przyniosła natomiast rewelacyjne informacje z polskiej gospodarki. Wzrost kwietniowej produkcji przemysłowej o 21,9 proc. oraz sprzedaży detalicznej o 30,6 proc. w ujęciu rocznym to wyniki zaskakująco pomyślne. Po tych danych euro spadło do bardzo niskiego poziomu 4,6700 zł, a dolar znalazł się poniżej 3,90 zł. Widać więc wyraźnie, że fundamenty polskiej gospodarki przemawiają za umocnieniem złotego.

Wydaje się, że na przeszkodzie dalszej aprecjacji naszej waluty mogą stanąć jedynie kwestie politycznie i obawy o realizuję reform mających poprawić sytuację finansów państwa. Jednocześnie widać wyraźnie, że rynek oczekuje uzyskania przez rząd Marka Belki poparcia w kolejnych głosowaniach. To dodatkowo umacnia złotego.

Co przy tak niestabilnym rynku, podlegającym silnym wpływom ze strony polityki, powinni robić przedsiębiorcy wystawieni na ryzyko walutowe? Trudno przewidywać, jakie będą ostateczne rozstrzygnięcia polityczne, jednak starając się patrzeć długoterminowo (w perspektywie końca roku) i zakładając wariant przyjęcia rządu Belki, trzeba się spodziewać umacniania złotego. Przy osiągnięciu stabilizacji politycznej skala tego umocnienia w perspektywie kilku miesięcy może być naprawdę duża. Strategiczne decyzje o zabezpieczeniach powinni więc rozważać przede wszystkim eksporterzy. Oczywiście przy napiętej sytuacji politycznej decyzje takie są obarczone dużym ryzykiem.

Na wahania kursu złotego w rozpoczynającym się tygodniu będzie miało wpływ posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Opublikowane w zeszłym tygodniu dane pokazały nadzwyczaj duży 7,5-proc. wzrost cen produkcji sprzedanej, licząc rok do roku. Zwiększyło to oczekiwania podwyżek stóp i doprowadziło do znaczącej wyprzedaży na rynku obligacji, ale nie pociągnęło za sobą osłabienia złotego. Jeżeli jednak wyprzedaż na rynku obligacji będzie kontynuowana, to przynajmniej przejściowo dojdzie do powstrzymania znaczącej aprecjacji złotego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wyprzedaż obligacji zagraża zwyżce złotego