Wypychewicz wesprze Stolbud

  • Anna Pronińska
05-12-2012, 00:00

RInwestor kontrolujący giełdowe ZPUE stawia na nogi producenta stolarki. Z własnej kieszeni wyłożył 28 mln zł.

Stolbud Włoszczowa, liczący ponad 40 lat producent drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej, ma szansę wyjść na prostą. Ostatnie walne spółki zdecydowało o emisji nowych akcji z prawem poboru. Objęła je firma Koronea z Luksemburga, kontrolowana przez Bogusława i Małgorzatę Wypychewiczów. Inwestor znany z giełdowego parkietu (jest głównym akcjonariuszem spółki ZPUE) we włoszczowskiej firmie pojawił się sześć lat temu. Ten czas poświęcił na restrukturyzację, której finalnym akcentem ma być dokapitalizowanie firmy kwotą 28 mln zł.

— Stolbud Włoszczowa musi się rozwijać, podnosić konkurencyjność na bardzo wymagającym rynku. Dlatego potrzebne są inwestycje, głównie na zakup nowoczesnych linii technologicznych do obróbki drewna i PVC — mówi Paweł Mijas, rzecznik Stolbudu Włoszczowa. Dzięki inwestycji podwoją się moce produkcyjne (firma będzie mogła produkować stolarkę za 160 mln zł netto rocznie), a koszty produkcji się obniżą.

— To element wprowadzania do oferty nowych modeli okien i drzwi. W efekcie liczymy na poprawę sprzedaży w 2013 r. — mówi Paweł Mijas.

Ubiegły rok firma zakończyła z 76,3 mln zł sprzedaży i blisko 9 mln zł straty netto. Rzecznik firmy dodaje, że marka ma duży potencjał handlowy, dziś wykorzystany jedynie w 20 proc.

— Stolbud Włoszczowa jest firmą o dużych tradycjach w obróbce drewna. Marka jest znana, choć może kojarzyć się z dawnymi czasami. W ostatnich latach spółka przynosiła duże straty i wymagała restrukturyzacji. To, że właściciel zdecydował się ją dokapitalizować, może oznaczać, że restrukturyzacja przynosi efekty — uważa Robert Klos, ekspert Centrum Analiz Branżowych. Na rynku stolarki drewnianej Stolbud konkuruje m.in. z giełdowym Pozbudem, Sokółką Okna i Drzwi oraz z Urzędowskim.

— Polski rynek stolarki drewnianej nie ma zdecydowanego lidera. To miejsce jest do zagospodarowania — uważa Robert Klos. Dzięki inwestycji w park maszynowy Stolbud ma na większą skalę zaistnieć w stolarce tworzywowej (PVC), stanowiącej 80 proc. całej stolarki sprzedawanej na krajowym rynku.

— Nie ma podstaw sądzić, że w 2013 r. potencjał rynku się zwiększy, sytuacja gospodarcza i ekonomiczna w kraju nie napawa optymizmem. Jedyną szansą dla producentów jest aktywność i walka o zwiększenie udziałów w rynku — mówi Marcin Łachecki, członek zarządu i dyrektor handlowy Stolbudu Włoszczowa. Rozwijać ma się też eksport, który stanowi około 10 proc. sprzedaży firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wypychewicz wesprze Stolbud