Wyraźne pogorszenie nastrojów w Europie

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 01-06-2010, 12:35

Europejskie akcje w pierwszej części sesji silnie traciły na wartości, a nastroje popsuły słaby odczyt PMI dla chińskiego sektora wytwórczego i raport EBC, mówiący o tym, że europejskie banki czekają gigantyczne odpisy na nieściągalne kredyty.

Nastrojów nie poprawiały informacje z rynków surowcowych. Przecena ropy i miedzi skutkowała wyprzedażą spółek paliwowych i wydobywczych. Około południa paneuropejski STOXX 600 Europe tracił 1,7 proc. Solidarnie zniżkowały indeksy wszystkich głównych rynków kontynentu, a także wszystkie subindeksy branżowe STOXX 600.

Negatywnym impulsem dla rynków był wyraźny spadek PMI dla chińskiego sektora wytwórczego. Indeks menedżerów działów zamówień i firm logistycznych spadł w maju z 55,7 pkt do 53,9, co świadczy o wyhamowaniu w gospodarce państwa środka. Oczekiwano odczytu wyższego o pół punktu proc.

Qu Hongbin, główny ekonomista chińskiego oddziału HSBC podtrzymuje jednak prognozy silnego wzrostu gospodarczego. Jego zdaniem gospodarce kraju środka nie grozi podwójne dno spowolnienia gospodarczego. Innego zdania jest dyżurny pesymista, amerykański eknomista Nouriel Roubini. Powiedział on wczoraj w Sao Paulo, że według jego prognoz wzrost gospodarczy w Chinach spowolni na przełomie 2010 i 2011 roku do 7 – 8 proc.

Z kolei poniedziałkowy raport EBC o kondycji systemu finansowego strefy  euro szacuje, że wartość odpisów w sektorze bankowym wyniesie w 2010 r. 123 mld EUR, a 2011 r. 105 mld EUR. Łącznie to prawie tyle samo, ile w ciągu trzech poprzednich lat.

Nic dziwnego, że w takiej sytuacji spadkom przewodziły banki. Brytyjski Barclays około południa zniżkował o 3 proc., tyle samo, co konkurencja znad Łaby, Deutsche Bank. Załamał się kurs BP (spadek o 14 proc.), co jest reakcją nie tyle na silną przecenę ropy naftowej na rynkach towarowych, ile na informację o fiasku prób zatrzymania wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej. Royal Dutch Shell tracił „jedyne” 2,5 proc.

MWIE, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Wyraźne pogorszenie nastrojów w Europie