Wyraźne spadki na GPW

Po jednodniowej przerwie warszawska giełda powróciła do silnych spadków.

Trzeci raz w ciągu czterech sesji straty WIG20 przekroczyły 1 proc. Wśród najmocniej tracących blue chipów znalazła się Bogdanka (-3,4 proc.), której notowania znalazły się najniżej od czterech miesięcy. Zysk netto spółki w zakończonym kwartale wyniósł 12,6 mln zł. Analitycy ankietowani przez PAP zakładali wynik na poziomie 18,6 mln zł. O 1,7 proc. przeceniono GTC. Do "redukuj” rekomendację dla spółki obniżyło Erste Group. Cena docelowa, choć podwyższona do 7,9 zł, wciąż znajduje się poniżej bieżących notowań.

0,6 proc. straciło PZU. Rekomendację "poniżej rynku" dla akcji spółki wydało Credit Suisse. Cenę docelową ustalono na 420 zł, czyli zaledwie 3 proc. powyżej obecnych notowań. Na półprocentowym plusie handel zakończyło jednak Pekao. Millennium DM podniosło rekomendację dla Banku Pekao do "neutralnie". Cenę docelową podwyższono do 151,1 zł. Najniżej od dwóch tygodni znalazł się mWIG40 (-1,1 proc.), a stabilizujący się od dwóch miesięcy sWIG80 spadł o 0,9 proc.

Z wyraźnych spadków na koniec handlu wydźwignął się kurs CD Projektu (-2,1 proc.). W czwartym kwartale zysk operacyjny był niższy od konsensusu o prawie 5 proc. Prawie 4 proc. straciło MCI Management. Inwestorom najwyraźniej nie spodobał się pomysł przejęcia 20 proc. udziałów w tureckiej spółce Indeks Bilgisayar. Wartość transakcji to nawet 86 mln zł. Ponad 5 proc. straciły Police. Zysk netto spółki w czwartym kwartale wyniósł zaledwie 0,57 mln zł wobec konsensusu na poziomie 13,8 mln.

Najniżej od sześciu tygodni znalazły się notowania BZ WBK. W czwartek księga popytu była pokryta półtorakrotnie przy cenie 240 zł za akcję, czyli cenie z dolnych widełek. Część strat z wczorajszego niespodziewanego załamania na fiksingu odrobiła Enea (+4,4 proc.). Analitycy pozytywnie ocenili wyniki kwartalne, zwracając jednak uwagę na obniżenie poziomu gotówki netto spółki do 1,4 mld zł.

Były jednak i bardziej poważne wpadki. Dokładnie jedną czwartą wartości straciły papiery Redanu. Spółka złamała warunki określone w emisji obligacji. To upoważnia obligatariuszy do wystąpienia z żądaniem wcześniejszego wykupu papierów. 13 proc. straty zanotowała Trakcja-Tiltra. W zakończonym kwartale strata netto sięgnęła 34 mln zł, choć analitycy oczekiwali, że spółka wyjdzie na plus.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu