Wyraźny spadek indeksów w USA

opublikowano: 17-08-2017, 22:25
aktualizacja: 17-08-2017, 22:30

W czwartek po raz pierwszy od trzech miesięcy trzy główne indeksy amerykańskich rynków akcji spadły jednocześnie o ponad 1 proc. Dow Jones stracił 1,2 proc., a S&P500 spadł o 1,5 proc. i zanotował najniższą wartość od 11 lipca. Nasdaq kończył sesję zniżką o 1,9 proc.

Amerykańscy inwestorzy sprzedawali w czwartek akcje. Dane makro zeszły na dalszy plan, najważniejsze okazały się polityka, Fed i wyniki spółek. Uwikłanie się przez prezydenta Donalda Trumpa w kolejny spór polityczny obudziło znów obawy co do realizacji programu reform. Nastrojów nie poprawiły plotki o możliwości odejścia z Białego Domu Gary'ego Cohna, głównego doradcy ekonomicznego, który jest uznawany za głównego promotora działań gospodarczych Donalda Trumpa. Rynek wciąż analizował również środowe „minutes” FOMC, gdzie znalazły się sygnały o obawie utrzymania się niskiej inflacji, co może oznaczać wolniejsze tempo podwyżek stóp. Rozczarowaniem okazały się raporty kwartalne dużych spółek, przede wszystkim Cisco Systems i Wal-Mart. Negatywny wpływ na nastroje na rynku akcji miały również doniesienia z Europy mówiące o kilkunastu ofiarach śmiertelnych zamachu terrorystycznego w Barcelonie. Na zamknięciu drożały "bezpieczne przystanie": obligacje skarbowe USA i złoto. Ropa zdrożała, ale ETF sektora energii spadł o 1,4 proc. i znalazł się w "rynku niedźwiedzia" po stracie 20,3 proc.od 16 grudnia ubiegłego roku, kiedy zanotował 18-miesięczne maksimum.

Zobacz więcej

NYSE, Wall Street

Bloomberg

Na zamknięciu spadała wartość wskaźników wszystkich 10 segmentów S&P500. Najmocniej traciły akcje spółek IT (-2,0 proc.) i finansowych (-1,7 proc.). Wyraźnie mniej niż rynek spadały wskaźniki segmentów użyteczności publicznej (-0,8 proc.) i dóbr codziennego użytku (-0,9 proc.). Na zamknięciu taniały aż 482 spółki z S&P500. Spadły kursy wszystkich 30 blue chipów ze średniej Dow Jones. Najmocniej przecenione na zamknięciu były akcje Goldman Sachs (-1,9 proc.), Apple (-1,9 proc.) i Cisco Systems (-4,0 proc.). Najmniej spadły kursy McDonald's (-0,6 proc.), UnitedHealth Group (-0,55 proc.) i Procter & Gamble (-0,4 proc.).
   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu